Ezúttal kicsit későn, majdnem három hónappal a hivatalos start után járt nálunk a Samsung Galaxy S24 "jóárasított" verziója, az S24 FE - amit abból a szempontból nem bántunk, hogy a mobil ára ilyen rövid idő alatt is nagyot esett, így pedig már könnyebb neki helyet találni az S-univerzumban. Az S széria részeként az FE jelöléssel ellátott (azaz Fan Edition) modellek legfőbb jellemzője a kedvező ár, amelyért cserébe persze kompromisszumokat is kell kötni - hogy pontosan miben, az évről-évre, azaz típusról-típusra változik. Lényegében arról van szó, hogy a Samsung az aktuális telefon megtervezésekor szépen kiválogatja, hogy mely területeken tud a legtöbbet spórolni úgy, hogy közben a prémium felhasználói élményt a lehetőségekhez képest megőrizze. Idén például nőtt a képernyő mérete, a kamerarendszer viszont - sajnos - egyetlen millimétert sem lépett előre.
Ismerős vonalak, apró eltérésekkel
A bevezetőben már említettük, hogy elődjéhez képest a Samsung Galaxy S24 FE nagyobb kijelzővel érkezik; amíg a korábbi modelleknél az FE változat 6,4 colos képátlójával a sima és a + változat közé ékelődött be, addig az S24 FE 6,7 colos kijelzője éppen partiban van az S24+ kijelzőjének méretével. Nem ez az egyetlen hasonlóság, a két telefon első ránézésre pont olyan, mint két tojás: ugyanazokkal a lekerekített sarkokkal találkozhatunk, a gombok elhelyezkedése is egyezik, és nincs eltérés abban sem, ahogyan szépen egymás alatt sorakoznak a kamerák a telefonok hátlapján. Ha viszont közelebbről is megnézzük a telefonokat, bőven találunk apró eltéréseket - ezek alapján teljesen egyértelmű, hogy az S24+ a prémium változat, az S24 FE pedig az a modell, amelynél meg kellett vágni a költségeket.
Bár a kijelző ugyanúgy 6,7 colos mindkét telefon esetében, az S24 FE nagyobb, hiszen a káva és a kijelző közötti rész vastagabb; ez főleg az alsó részen látható jól. A Samsung Galaxy S24 FE magassága így 3,5 mm-rel, szélessége pedig 1,8 mm-rel nőtt. Van eltérés a vastagságban is, a plusz 0,3 mm javarészt a hátlap síkjából nagyobb mértékben kilógó kamerák számlájára írható; ezzel pedig azt is elárultuk, hogy tok nélkül ez a mobil is billeg az asztalon. De hát ez olyasvalami, amit a Samsungtól az elmúlt évek során már megszokhattunk.
Bár nem látszik, van eltérés a használt anyagok tekintetében is: az S24 FE alumínium keretet kapott, de be kell érnünk kevésbé strapabíró ötvözettel, az előlap és hátlap esetében pedig az eggyel korábbi Gorilla Glass Victus üveget, a + változatot kapjuk. A Samsung szerencsére az IP68-as besorolást megtartotta, így por garantáltan nem juthat a készülék belsejébe, a vízállóság pedig 1,5 méteres mélységig és 30 perc időtartamig adott.
Ami a csomag tartalmát illeti, nagy meglepetésre senki se számítson: a Samsung már az EU tiltása előtt sem adott töltőt mobiljai mellé, fólia vagy tok pedig olyan régen volt a dobozban, hogy arra magunk sem emlékszünk. Egy USB-C kábel azért zörög a dobozban, és az egyik kartonlapban egy SIM-tű is elbújt.
Kicsit mindenhol spórolós hardver
A belső már nem az S24+, hanem az S24 nemzetközi verziójának konfigurációjára hajaz, de nem azonos vele. A rendszerchip esetében nincs opció, mindenképpen Exynos 2400 dolgozik a borítás alatt, de nem a sima, hanem az "e" változat. Ez minimálisan gyengébb, mert a teljesítményre optimalizált Cortex-X4 mag csak 3,11 GHz-es órajelen jár - egyebekben, így a többi mag számában és órajelében nincs eltérés. Az általános teljesítményben ez tényleg csak egészen minimális visszalépést jelent, grafikus feladatok során pedig még annyit sem, mert a GPU pontosan ugyanaz a modell. Ráadásul ha az S24+-szal vetjük össze a telefont, akkor kevesebb pixelt kell meghajtania. A RAM mérete 8 GB, a belső tárhely pedig 128, 256 vagy 512 GB lehet - érdemes a 128 GB-os modellt elkerülni, ha belefér a keretbe, mert későbbi tárbővítésre nincs lehetőség!
A kijelző félúton van az S24 és S24+ között: AMOLED, ez eddig tiszta sor. Méretét viszont az S24+-tól, felbontását pedig az S24-től kapta: 6,7 colos, 1080×2340 pixellel. Normál távolságról nézve a telefont persze nem igazán feltűnő a kisebb pixelszám, még mindig 385-ös PPI-ről, azaz bőven retina felbontás feletti értékről beszélünk. Annál feltűnőbb lehet viszont, hogy a maximális fényerő "csak" 1900 nit papíron. A valóságban ennél még néhány százalékkal alacsonyabb, 1800 nit körüli a csúcs, és ezt is csak akkor produkálja a telefon, ha szabadtéren, napsütésben használjuk, vagy aktív a HDR+. Egyébként 460 nittel gazdálkodhatunk, ami nem rossz, de nem is kiemelkedően jó. A képfrissítési frekvencia 60-120 fps között, adaptív módon változik.
A Samsungtól megszokott módon kamerasziget nincs, az előlapi kamera számára mindössze egy kör alakú kivágást ejtettek a felületen. Lent az ujjlenyomat-olvasó lapul, természetesen az OLED-panel alatt, így pontos helyét csak akkor látjuk, ha valamilyen appba be kell jelentkezni, és a rendszer mutatja, hova kell tenni az ujjunkat.
A mobil USB-C csatlakozója 3.2-es szabványú, így gyors adatátvitelt tesz lehetővé. Igény szerint adattárolót is csatlakoztathatunk ide, monitort viszont nem. A további kommunikációhoz Wi-Fi 6 és Bluetooth 5.3 adapterek használhatók, és persze egy egész sor szenzor is bevetésre készen vár: NFC, GPS, Glonass, Galileo stb. SIM-ből a telefon kettő nano méretűt fogad, eSIM-támogatással kiegészítve.
Az akkumulátor 4700 mAh-s, ami 200 mAh mínusz az S24+-hoz képest - igazán nem a kapacitásbeli 4%-os eltérés az, ami fájhat (egy napot a mobil így is kibír), hanem az, hogy gyorstöltésnél az S24 FE csak 25 wattot vesz fel szemben az S24+ 45 wattos értékével. De legalább a vezeték nélküli töltés lehetősége megmaradt.
Hamisítatlan Samsung élmény
A spórolás szinte teljes egészében a dizájnt és a hardvert érintette, szoftver tekintetében a Samsung nem igazán tesz különbséget telefonjai között. Ennek megfelelően a Galaxy S24 FE is a legújabb Androiddal érkezett, amely az Android 14-es változata volt - amire természetesen még rájön a One UI 6.1-es változata is. A vas még 8 GB RAM-mal is szépen futtatja a rendszert és az alkalmazásokat - ha nem ész nélkül nyitogatjuk a programokat, akkor akadozással nem fogunk találkozni. A telefon nem is melegszik, igaz ennek az az ára, hogy huzamosabb terhelés esetén a rendszerchip visszavesz valamennyit az órajelből.
Visszatérve a One UI-ra, véleményünk szerint továbbra is ez a rendszer az, amely Androidon az etalont jelenti: a legjobban átgondolt, legjobban összerakott interfészről van szó, amely tele van különféle beállítási lehetőségekkel és remekül testreszabható. A Samsung ráadásul egy ideje már saját alkalmazásait sem erőlteti minden áron; persze a Samsung appok ugyanúgy rendelkezésre állnak, mint a korábbi modelleknél, de nincsenek előre letöltve, nekünk kell telepíteni őket a Samsung alkalmazásboltjából, ha hasznosnak gondoljuk valamelyiket.
Az S24 sorozat tagjaként az FE modell is megkapta az AI trükköket azzal, hogy a nyelvi támogatást illetően előrelépés nincs az év eleje óta. Azaz a magyar nyelvet az AI fordító és AI jegyzetelő továbbra sem támogatja. Az internetes oldalak tartalmából viszont készülhet összefoglaló magyar nyelven is, és az AI remekül tudja manipulálni utólag a fotókat (tárgyak eltávolítása vagy odébb helyezése, fénykép kiegészítése, tükröződések eltávolítása stb.) és videókat amellett, hogy kérésre egyedi hátteret is pillanatok alatt tud készíteni. Ami fontos még, az az, hogy a Samsung és a Microsoft szoros együttműködésének hála a windowsos Telefon-kapcsolat alkalmazás is többet tud picit, mint más androidos mobiloknál.
Az S24 széria többi tagjához hasonlóan az S24 FE-hez is hét évig garantálja a szoftverfrissítést, ami nemcsak a biztonsági frissítések kiadását, hanem a főverziók lekövetését is jelenti.
Kamerában kimondottan light
Az talán nem meglepetés, hogy a kamerarendszeren spórolt a Samsung, viszont arra sem biztos, hogy sokan számítottak, hogy az S23 FE-hez képest nem sem lesz előrelépés. Pedig nincs, merthogy az S24 FE kamerarendszere az alábbi fő paraméterekkel, azaz nagyon hasonló jellemzőkkel bír:
• 50MP-es fő kamera, F1.8, 24 mm, Dual Pixel PDAF OIS
• 8 MP zoom kamera, F2.4, 75 mm (3x), PDAF, OIS
• 12 MP ultrawide kamera, F2.2, 13 mm.
Ha az S24 termékvonallal hasonlítjuk össze a kamerarendszert, akkor a legfontosabb eltérés a zoom kamera felbontása, amely 10 helyett csak 8 MP-es, valamint az, hogy a zoom és ultrawide kamera is jóval kisebb szenzort kapott. Ha viszont az S23 FE a bázis, akkor a főbb jellemzők egyeznek, ebben az esetben a fő és a zoom kamera átfogása, valamint a zoom kamera szenzormérete térnek el egymástól, de csak jelentéktelen mértékben.
Mindebből egyenesen következik, hogy igazán jól csak a fő kamera használható, ez viszont akár kétszeres digitális nagyítás esetén is egészen jó eredményt nyújt. A zoom kamera 8 MP-es szenzorról 12 MP-re felskálázott képei túl lágyak, így a szoftver utólagos élesítéssel kompenzálna - csakhogy ennek jelei egyértelműen észrevehetők a felvételeken. Az ultrawide kamera képével pedig az a legnagyobb baj, hogy a kis szenzor miatt már jó fényviszonyok mellett is túlságosan erős zajszűrést igényel, ami a képhibákkal együtt rengeteg fontos részletet is nyugdíjba küld. A színek és a fehéregyensúly sem teljesen konzisztensek a három kamera esetében.
Viszont igaz az is, hogy a fő kamera és a két másik modul közötti különbség, valamint a két másik kamera gyengeségei úgy erősödnek, ahogyan a fényviszonyok romlanak - amiben persze semmi meglepő nincsen.
Az előlapi kamera 10 MP-es. Feladatát tökéletesen ellátja, különösebben sem felfelé sem lefelé nem lóg ki a teljesítményét illetően. Viszont nincs benne AF és OIS sem.
Videók készítésekor is leginkább a hátlapi fő kamera az, amit érdemes munkára fogni. Vele akár 8K@30fps felvételek is készíthetők, csak minek - nem sokunk nappalijában van olyan tévé, ahol ez a részletesség kihasználható lenne. 4K-ban 120 fps a maximum, de értelemszerűen csak akkor, ha a fő kamera aktív - a két másik kamera csak akkor tud bekapcsolódni a körforgásba, ha 4K felbontás mellett 30 fps-re csökkentjük a képsebességet, vagy beérjük full HD részletességgel. Az előlapi kamera is tud 4K-ban rögzíteni, akár 60 fps-sel is - ilyenkor pedig az OIS-t elektronikus megoldás helyettesíti.
Összegzés
A Samsung Galaxy S24 FE távolról sem egy rossz telefon, de igaz az is, hogy az árcsökkenéssel együtt is nehéz neki helyet találni a Samsung univerzumban. Ahhoz, hogy a dél-koreai vállalat az árat megfelelően alacsony szinten tudja tartani, elég sok mindenhez kellett hozzányúlnia. A spórolási megoldások többségével egyet tudunk érteni, a kamerarendszerrel viszont véleményünk szerint illett volna legalább egyet lépni előre - ennyi pénzért nem járja, hogy háromból csak egy kamera az, ami rendesen működik is. A telefon 300 ezer forinton nyitott, most 250 ezer forint környékén lehet megvásárolni. Az S24 alapverziójához képest ez 60 ezer forinttal kedvezőbb árat jelent, a még mindig kapható S23 FE-hez képest viszont ugyanennyivel drágábbat. Előbbi telefonhoz képest kisebb tárhelyet és gyengébb kamerát kapunk, míg tesztünk alanyát az S23 FE-vel összevetve, csak a minimálisan kisebb kijelzővel és az AI megoldások hiányával kell megbarátkozni. Egyértelműen csak a kijelző mérete alapján azonos kategóriában szereplő S24+-hoz képest jobb vétel a mobil - de ez még változhat, ha tavasszal az árak újra csökkenésnek indulnak.