Hónapokkal megjelenése előtt már minden kiderült a legújabb, 2021-es Samsung Galaxy S21-es mobiltelefonról, és ez egészen biztosan nem véletlen volt csupán. A bejelentés így nem is okozott akkora meglepetést, csupán pipáltuk a szivárogtatások során kijutott funkciókat és technikai paramétereket.
Miután képeket is láthattunk, az is világossá vált, hogy sokkoló extrával, külön megoldásokkal sem fogunk találkozni: a kijelző-SoC-kamera háromszögben mozgott a gyártó és ezeken javított - evolúciósan. Mégis, az igazi benyomást úgy kapjuk a telefonról, ha kezünkbe fogjuk, teszteljük, programokat futtatunk rajta és temérdek képet lövünk vele. Mi pontosan ezt tettük az elmúlt napokban a legnagyobb, legjobb, leg-leg Samsung Galaxy S21 Ultra 5G-vel.
+1 lépés
Kezdjük mindjárt a névadással, ami árulkodó: S30 helyett S21-et kaptunk, vagyis számozás szerint apróbb ugrást az egy évvel ezelőtti modellcsaládhoz képest. Ezt támasztja alá a változatlan főbb dizájn és külső, a nagyjából azonos árazás és piaci pozícionálás is. A Galaxy S21-ek ugyanakkor sok mindenben előreléptek, és az is egyértelmű, hogy az Ultra modell kapta a legtöbb újdonságot, legjobb funkciókat. Csupán két apróságot nem kapott, de azt egyik S21 sem:
töltőt és fülhallgatót a dobozba.
A közel félmilliós árcédulával tetszelgő Galaxy S21 Ultra 5G-t kézbe véve nem is lehet kérdés, hogy egy prémium mobilt fogsz, és hátul ennél az egy S21-es modellnél Gorilla Glass borítás van, míg a kicsi S21-nél műanyag (végül az S21+ is megkapta a nem ismert típusú Gorilla Glass hátlapot). Ezt olvasva sok s21-re vágyó vásárló felháborodhat, hogy ennyi pénzbe azért már bele kéne férnie a prémium üvegborításnak, míg mások talán éppen ennek örülnek, mondván, talán így kevésbé lesz törékeny a készülék.
Mi nem fogjuk eldönteni ezt a vitát, de az tény, hogy a felhasznált műanyag a kisebb S21-eknél is jó minőségű és kellemes tapintású, nem bóvli, ugyanakkor egy megfelelő üvegborítás tapintása nagyobb prémiumérzetet ad - ehhez azonban az S21 Ultra 5G-ig kell nyújtózkodni. Tükröződés, speciális effektek nincsenek, ha pedig úgyis tokba rejted a telefonodat, máris átlépheted ezt a pontot. Ami viszont mindenképpen számít, hogy a fémkeretes telefon rendkívül masszív, nem recseg, nem ropog, érzésre is nagyon jól össze van rakva…
pont, mint az S20.
A Gorilla Glass Victussal védett előlapon egy 6,8 colos, 1440×3200 pixeles Dynamic AMOLED 2X kijelző fogad, ami nem waterfall oldalú, vagyis nem hajlik rá az oldalélekre - mi például ennek határozottan örültünk és a kezelhetőség is javult ezáltal (azért egy kis hajlítás megfigyelhető, ami növeli a prémiumérzetet).
A kijelző automatikusan szabályzott frissítési rátája akár 120 Hz-es is lehet, HDR10+ szabványt támogat és akár 1500 nittel világít, ami rendkívül erős és napsütésben is jól látható. A 40 megapixeles szelfikamera felül, középen figyel, a lyuk körül pedig semmiféle kijelzőtorzulás, elszíneződés nem figyelhető meg. Az ujjlenyomatolvasó a kijelző alá került és gyors, pontos - lassan felér a fizikai megoldások szintjére, de még mindig nem optikai.
A Galaxy S20 gyors és erős, ám az S21 éppen eggyel erősebb. Nem fogsz vele Bitcoint bányászni, de az Exynos 2100-ról elhihető, hogy a 3 éves terméktámogatás alatt nem lesz vele komoly gondod teljesítmény terén. Ez az SoC már 5 nm-en készült és 3-részre osztott felépítésű: 1 nagyon erős magot, 3 közepeset és 4 gyengébbet tartalmaz. A GPU egy Mali-G78 MP14, ami a kijelzőn repíti a játékokat, ahogy tette elődje is. (A Radeon GPU majd a következő Samsung SoC-ben debütál.)
RAM tekintetében nem kell szégyenkeznie a készüléknek, 12 GB-ot használhat, a tárhely pedig 128, 256, illetve 512 GB (a nagy modell 16 GB RAM-ot kapott). A sebesség topligás, viszont aki spórolna és a 128 GB-osat választaná, annak szólunk, hogy a tárhely nem bővíthető, ezért érdemes kicsit tovább nyújtózkodni, a nagyobb modellekig.
Majdnem Note
Az obligát Wi-Fi 6 (immáron a 6E szabvány), LTE és teljes 5G-támogatás mellett USB 3.2-es Type-C csatlakozót is bevethetsz 25 wattos gyorstöltésre, vagy még inkább DeX-dokkolásra. Jack természetesen nincsen, de van IP68-as ellenállóság és Qi-zsinórnélküli töltés, illetve ugyanitt visszatöltés is. A sztereó hangszórók szuperek, hangosak, méretüket meghazudtolóan melegen és erőteljesen szólnak, amire méltán lehet büszke a Samsung. A szolgáltatások és hardveres funkciók listája impresszív, no de ennyiért ebben a ligában ez a minimálisan elvárható. Ugyanakkor a 25 wattos gyorstöltés elég vékony, különösen úgy, hogy 5000 mAh-s akkumulátort kell töltenie.
A Note-szériából érkezett az S Pen-támogatás, ami eddig nem volt elérhető. A stylusnak ugyan nincsen helye a telefonban (ehhez készült egy egyedi, gyári tok), ám tökéletesen felismeri és kezeli, ami megkönnyít jó néhány funkciót. Fontos azonban leszögezni, hogy ez opcionális, a dobozban nem fogsz S Pent találni. És ha már itt tartunk, a doboz tartalmát is soroljuk fel, vagyis hogy mit kapunk az 500 ezer forintos csúcsmobil mellé:
egy USB kábelt.
Igen, jól olvastátok, ahogy az már a bejelentés utáni pillanatokban kiderült, az S21-es szériához már feláras extra a töltő és a fülhallgató. Ha gonoszak akarnánk lenni, mondhatnánk, hogy ez nem is olyan drága mulatság, tekintve, hogy a 25 wattos gyorstöltés ma már inkább alsó-középkategóriás extra.
Lencsevég
Nem is lenne igazi Galaxy mobil, ha nem lenne különlegesen jó a kamerarész. Az Ultra esetében a Samsung mérnökei nem is fukarkodtak a prémium megoldásokkal, és ez a telefon első kézbe kaparintásakor azonnal egyértelművé is válik, ugyanis a kétséget kizáróan egyedi és figyelemfelkeltő kamerasziget túlzottan is kiemelkedik a hátlapból, ami minket például zavart. A 108 MP-es főkamera minden lehetséges extrát megkapott. Ezt egészíti ki egy 10 MP-es, 3x-os zoomra képes telefotó kamera optikai képstabilizátorral, egy 10 MP-es, 10x-es optikai zoomra képes, optikai stabilizátorral felszerelt periszkópos telefotó egység (itt az eddigieknél kevesebb lencsét használt a Samsung, így a képek tisztábbak, szebbek lehetnek) és egy 12 MP-s ultraszéles látószögű egység.
A szelfinél is top minőséget kapsz, a 40 MP-es kamera kiváló képeket lő és 4K@60 fps-re is képes. A Samsung ezen a téren kiválót alkotott - vagyis hozta az elvárt topminőséget, de hogy ez a valóságban pontosan mit is jelent, azt hamarosan egy másik, kifejezetten az új Galaxy S21 trió kamerás moduljait boncolgató tesztben mutatjuk meg.
Verdikt
Nagyot csalódtunk volna, ha a mérések során harmatosan teljesít az új Galaxy S21 Ultra 5G, de erre nem került sor. Mindegyik teszten megelőzte a Snapdragon 865 Plust, igaz, a különbség olykor nem volt eget rengető. A kezelőfelületre is ki kell térnünk, ami a Samsung egyedi One UI 3.1-es szoftvere, ráültetve a legújabb Android 11-es oprendszerre. Itt a beállítási lehetőségek és funkciók tárháza közelít a végtelenhez, de az megmaradt, hogy a Samsung igyekszik sok mindenből saját megoldást kínálni.
Számozást tekintve kis lépés az S20-at váltó S21, amiről minden kiderült bejelentése előtt, és amelyiknél a Samsung - az Apple-t követve - elhagyta a töltő és a fülhallgató dobozba csomagolását.
Műanyag vagy üveg hátlap, a Galaxy S21 Ultra 5G egy prémium telefon: gyors, mindenre képes, kiváló a kijelzője és első osztályú a kamerás részlege.
Ugyanakkor ára 480 ezer forintnál indul (128 GB), amit az 500 ezer forintos, 256 GB-os modell követ, a legnagyobb kiszerelés, az 512 GB-os pedig 550 ezer forintot kóstál. A sokkot enyhítendő január 28-áig az előrendelők Galaxy Buds Pro fülhallgatót és Galaxy SmartTaget kapnak ajándékba.
Ez hihetetlenül sok pénz egy telefonért, ami hiába jó, vannak hiányosságai. A hátlapi vita az S21 hármasból az Ultrát nem érinti (bár a Gorilla Glass típusát nem közölte a Samsung), viszont az SoC alig gyorsabb, a 144 helyett 120 Hz-es kijelző (bár a 10-120 Hz-es adaptív frissítés jó dolog), a microSD-s tárhelybővíthetőség hiánya, a meghökkentően lassúnak számító, mindössze 25 wattos gyorstöltés, a jóindulattal is csak közepesnek mondható üzemidő, a hátlapból túlzottan is kiemelkedő kamerasziget és a dobozból száműzött kiegészítők. Ebben a magasságban az iPhone 12-es csúcsmodellje tanyázik, a csak egy kicsit is szerényebb androidos mobilok ennél jelentősen olcsóbbak. Mindjárt itt a Samsung Galaxy S20 Ultra, ami 400 ezer alatt beszerezhető, esetleg kereken 400 ezerért a Galaxy Note20 Ultra 5G, vagy a kiválóan teljesítő Xiaomi Mi 10T Pro 5G 200 ezerért - csak hogy néhányat említsünk.
Vita nélkül topkategóriás csúcsragadozó a Galaxy S21 Ultra 5G, de szédítően magas ára ellenére nem hoz lélegzetelállító előrelépést, csupán eggyel növeli a tétet.