Határozottan az egészséged javítása a fő cél, semmiképp sem egy fitneszkiegészítőről van szó a Galaxy Ring esetében, amely a Samsung viselhető eszközeinek legkisebb tagja. A gyűrű méretben szenzorok sokasága, a vezérlőchip, valamint egy apró akkumulátor és Bluetooth egység azon fáradozik, hogy te egészségtudatosabban élj. Teszi mindezt teljesen észrevétlenül, kényelmesen, szerényen a háttérbe húzódva - legalábbis ez az, amit a Samsung állít a Galaxy Ringről. Saját bőrünkön próbáltuk ki, mi igaz ebből.
Fitnesz nem, egészség igen
A Samsung reményei szerint az okosgyűrű lesz a legújabb őrület a viselhető okoseszközök világában, aminek képességeiből és lehetőségeiből jó ízelítőt ad az első Galaxy Ring. Elsőre valóban könnyen meg lehet látni vonzó tulajdonságait: viselése szinte észrevétlen, a csuklódon semmi sem zavar. Lehet mellette hagyományos, divatkiegészítő karórát hordani. A legfontosabb szenzorokat tartalmazza, a szoftveres trükkökkel és jó adag MI-vel nyakon öntve pedig igyekszik segíteni, hogy egészségesebben élj.
A Samsung Galaxy Ring összesen 11-féle méretben érhető el, így mindenki megtalálhatja az ujjára pontosan passzoló méretet. Szélessége 7 mm, ehhez jön 2,6 mm vastagság és a 2,3 grammos tömeg (ez átmérőtől függően változhat egy keveset).
A színek terén is van választási lehetőséged, fekete, ezüst és arany a kínálat - a legnépszerűbbek. A strapabírósággal nem lesz gondod, a titán keret karc- és vízálló, a por sem árt neki, így nyugodtan kezet is moshatsz benne, vagy sportolhatsz (10 ATM-ig bírja).
A külső felületen - ami egy leheletnyit homorú - mindössze egy tapintható, szinte alig látható jelzés van - amikor az ujjadra húzod, ennek kell a tenyered felé néznie, hogy a három szenzor megfelelő helyen legyen. A belső körív nem teljesen sima, a három szenzor némileg kiemelkedik, de nem kényelmetlenül. Ezzel a három szenzorral méri a gyűrű jó néhány életfunkciódat, amit aztán a szoftver feldolgoz és ez alapján javasol egészségesebb életmódot.
Az első szenzor egy gyorsulásmérő, ami az aktivitásodat figyeli, a második egy pulzusmérésre alkalmas optikai érzékelő, a harmadik pedig egy bőrhőmérséklet-mérő. Töltőport és egyéb extrák nincsenek a gyűrűn - el sem fértek volna, a hordozó tokba visszahelyezett karika 22,5 mAh-s akkuját a tok tölti akár belső, 350 mAh-s akkumulátoráról, vagy Type-C-vel egy töltőfejre kapcsolva. Erre nem lesz szükséged naponta - mint például a legtöbb Galaxy Watch esetében - a Galaxy Ring akár 7 napig is bírja egyetlen töltéssel.
A Galaxy Ring képes automatikusan felismerni kétféle mozgást, a gyaloglást és a futást, de ezek pontos méréséhez már kevés a felszereltsége: nincsen például GPS sem.
A szoftver teszi teljessé a képet
Ha egyik oldalról nézzük, kevés érzékelő és extra került a gyűrűbe, ha a másik oldalról, akkor már ez is mérnöki bravúr. Tény, hogy ma már a belépőszintű fitneszkarperecek is több mérést tudnak elvégezni, de ezen a hiányosságon sokat segít a Samsung ökoszisztémája. Ha például ugyanis Samsung Galaxy mobillal és Galaxy Watch okosórával együtt használod a gyűrűt, a Galaxy Ring csak pulzust mér és alvási adatokat rögzít, a többit az órára bízza. Ha azonban az óra akkumulátora lemerül (vagy nem hordod éppen), a gyűrű átveszi a mozgásfigyelést is.
A szoftveres támogatáshoz a Samsung Wearable és Samsung Health appokra lesz szükséged. A gyűrűt folyamatosan kell hordanod, így "hangolja magát" életritmusodhoz. Például előállít a mérési eredmények alapján egy energiaszintet jelölő pontszámot, majd ezt felhasználva segít a napodat is megtervezni. Az alvásfigyelés is kiemelt szerepet kapott, itt telefonnal kiegészülve a horkolásodat is képes figyelni bőrhőmérsékleted és véroxigénszinted mérése mellett. A szoftver 7 nap mérési adatait összegezve egy állatot is meghatároz, akivel a leginkább passzol alvási szokásod. Az alvás amúgy az a terület, ahol sokak hiánypótlóként tekinthetnek a gyűrűre, ugyanis vannak, akik nem képesek okosórával a csuklójukon aludni.
Szintén az egészségtudatosságot segíti a folyamatos pulzusmérés, aminek alacsony vagy magas értékénél riasztást is kapsz. Ha éppen sportolsz, azt is figyeli a gyűrű szoftvere, hogy melyik sávban mennyi időt töltesz el.
Ahogy azt már a Galaxy Watchoknál megszokhattuk, ökoszisztémán belül több extra vár. A Galaxy Watch - Ring együttműködést már említettük, ehhez jön még hozzá a telefonvezérlés csippentéssel. Ezzel vezérelheted például telefonod kameráját, vagy leállíthatod az ébresztőt/riasztást.
Kihagyott ziccerek, de ez még csak a kezdet
A Galaxy Ring bámulatos mérnöki bravúr, és valóban strapabíró okoskütyü. A kézmosást jól bírta, bár vizes kézzel nem érdemes méréseket végezni, száraz kéznél működnek a szenzorok. Azt csak az idő fogja bebizonyítani, hogy a gyűrű belső felülete és a szenzorok miként viselik a napi kézkrém-használatot, ahogy a teszt során nehéz és kosszal járó fizikai munkát sem végeztünk a Galaxy Ringgel az ujjunkon. Az alváskövetés, a pulzusmérés viszonylag jól működtek, gyanúsan rossz értékeket nem tapasztaltunk, de utóbbi mérésnél azért egy jobb óra pontosabb eredményeket szolgáltat. Futni nem futottunk a Ringgel, ehhez továbbra is az okosóra az ideális, ahogy a többi sport esetében is az órára voksolunk - például edzőtermi edzésnél is kényelmetlen lenne a gyűrű, csapatsportoknál pedig veszélyes. Az automatikus séta-felismerés viszont hasznos, de hát ugyebár erre az okosórák, fitneszkarperecek is képesek.
Az, hogy GPS nincsen a Galaxy Ringben, nem túl fájdalmas hiányosság, viszont egy rezgőmotor praktikus lehetne az értesítések, visszajelzések miatt. A rezgéseket is lehetne úgy konfigurálni, hogy abból sejthető legyen, melyik app és miért igényli figyelmünket. Szintén vagány funkció lenne az NFC, így akár a fizetés is megoldható lenne a Galaxy Ringgel. Viszont az elkallódott Ring megkeresésében tud segíteni az applikáció, ami praktikus extra funkció.
A gyűrű mérete lenyűgöző, viszont tartós viselése még így is zavaróvá vált - főként az ujjak közötti vastagság miatt jól esett levenni és visszatenni az amúgy nagyon menőn világító tokjába. Szintén többször előfordult, hogy a gyűrű elfordult az ujjunkon, így a mérések is pontatlanabbá váltak - mérés előtt meg kellett igazítani.
Lesz második felvonás
A Galaxy Ring több tekintetben is csodás mérnöki munka, még úgy is, hogy nem ez az első okosgyűrű a piacon. Strapabírósága érdekében sokat megtett a Samsung és igyekezett integrálni a Samsung ökoszisztémába is. Ugyanakkor vannak hiányosságai, okosóra mellett túlzottan hasznosnak azért nem mondható, és hacsak nem szoktál hozzá a nagyobb méretű karikagyűrűk hordásához, ezt is szokni kell, mert bizony kényelmetlenné válhat (és meg kell szoknod, nehogy összekarcolj vele érzékeny felületeket).
A 180 ezer forintos vételár szédítően magas, ennyi pénzért sokkal több szolgáltatást várnánk el. Ez sokkal inkább egy okoskiegészítő Samsung Galaxy mobil és Watch kettőséhez - az okosórát nem tudja teljes mértékben kiváltani. A következő verzió egészen biztosan többre lesz képes és az első generációnál felismert csiszolatlan részeken is dolgozni fog a Samsung, de hogy olcsóbb lesz, arra nem számítunk. Addig viszont csak annak tudjuk javasolni a Galaxy Ringet, akinek nem számít a magas vételár, Samsung Galaxy mobilja és okosórája van, nem zavarja, hogy egy nagy karikagyűrű lesz éjjel-nappal az ujján, és él-hal a technológiai újdonságokért. Minden más esetben az okosóra továbbra is sokkal hasznosabb, ráadásul 180 ezer forintért nagyon jó modellek közül válogathatsz.