Hiába állnak óriási erőforrások a Google rendelkezésére, a generatív mesterséges intelligencia körüli versengésben mintha későn kapcsolt volna a vállalat, és most kínos pillanatok sorát összehozva lohol a nagy rivális ChatGPT/Copilot páros után. Elég csak a Bard chatbot (manapság Gemini) bemutatóján elkövetett 100 milliárdos bakira gondolni, vagy a keresőóriás képgenerátorát kísérő rasszista botrányra, most pedig itt az újabb rázós rajt.
A vállalat nemrég mutatta be a mesterséges intelligenciával turbózott keresési eredményeket kínáló AI Overview üzemmódot, ami az eddig csak kísérleti formában elérhető Search Generative Experience végleges változata, ám ennek sem alakult simán a debütálása.
Az internet ugyanis néhány nap alatt tele lett arról szóló beszámolókkal, hogy az egyelőre csak az Egyesült Államokban elérhető AI Overview rengeteg téves, akár egyenesen életveszélyes választ ad, esetenként Reddit-posztok alapján, amihez a Google korábban egyezséget kötött az üzemeltetővel a közösségi oldal adataihoz való hozzáférésről. Az alábbiakban néhány példát gyűjtöttünk össze a keresőbe épített AI tévedéseire:
- Egy 2011-es Reddit-bejegyzést feldolgozva valakinek azt tanácsolta az algoritmus, hogy adjon ragasztót a sajthoz a pizzáján, hogy az jobban tapadjon a tésztához.
- Arra a kérdésre, hogy az USA-nak hány muszlim elnöke volt, a mesterséges intelligencia úgy válaszolt, hogy csak egy, Barack Hussein Obama. Ez egy régi összeesküvés-elmélet felmelegítése, míg a korábbi államfő valójában protestáns keresztény vallású, az USA-nak pedig sosem volt muszlim vezetője.
- Egy további esetben az AI Overview arról biztosított egy felhasználót, hogy minden 100%-ban igaz, amit az interneten lát.
- Olyan felhasználó is akadt, akinek a Google mesterséges intelligenciája azt tanácsolta, hogy minden nap egyen meg legalább egy kisebb sziklát.
Ez pedig csak a jéghegy csúcsa, az X felületén rákeresve az "AI Overview" kifejezésre sorakoznak a hasonló bizarr válaszok és az azok alapján született mémek, így kijelenthető, hogy a Google nagy újdonsága rövid úton közröhej tárgyává vált. Az online térben persze felvetődik a gyanú, hogy egy-egy nevetséges válasz valójában hamisítvány, de ekkora mennyiségnél joggal valószínűsíthető, hogy egyelőre tényleg nem működik megbízhatóan az AI Overview.
Erre ugyan valamilyen szinten számítani lehetett, hiszen minden generatív AI-t sújt az úgynevezett hallucináció, vagyis a légből kapott állítások magabiztos prezentálása, de a Google-nél uralkodó kapkodásról árulkodhat, hogy a jövő kulcsaként prezentált mesterséges intelligencia alapú keresésből nem sikerült jobban kigyomlálni ezeket.