Hódítanak a teljesen zsinórmentes fülhallgatók, a felsőkategóriában pedig már aktív zajszűrést is kapsz pénzedért. A Panasonic sem maradhatott ki az őrületből, de igyekezett nem holmi bóvlit piacra dobni. A már nyár elején bemutatott, ám csak most polcokra kerülő RZ-S500W egyedi dizájnja azonban nem mindenkinek fog tetszeni. A Samsung a bab formát, az Apple, Huawei és számos más gyártó pedig a fuldugó+pálca (vagy nyak) dizájnt választotta teljesen zsinórmentes füleseihez, a Panasonic fülese viszont egyetlen, nagyobb méretű gumó (sőt, egyesek szerint túlontúl nagy golyó), amelyből mindössze a szilikonharangnyi rész türemkedik ki.
Pálca helyett gumó
Bár első a forma tényleg meglepő, a kialakítás ergonomikus, az XS-XL-ig váltogatható harangokkal mindenki megtalálhatja az ideális méretet, ami stabilan tartja az RZ-S500W-at a fülében. Ez futásra is vonatkozik, a 6 km-es teszt során nem mozdult el a füles, nem csúszott ki és nem vált kényelmetlenné. Emellett azért is fontos a stabil tartás, mert a szilikonharang adja a zajszűrés passzív részét.
Az aktív zajelnyomáshoz duplamikrofonos, feedforward+feedback megoldást vetett be a Panasonic, amely nagyon jó eredményre képes. Ennek a zajszűrésnek a mértékét a mobil applikációban 50-lépésben szabályozhatod, ami előnyös, ugyanis 100 százalékon nagyon hatékony és ez néhány felhasználó számára kellemetlen is lehet.
A teljes zajszűrés mellett Ambient Sound üzemmódot is választhatsz, amely a középfrekvenciás beszédet szabályozható mértékben átengedi. Ezt már kevésbé találtuk hatékonynak: ha nem szól zene, akkor egészen jó, de zene mellett csak a hangos zajokat, zörejeket hallod meg utcán, otthon viszont a mechanikus billentyűzeten gépelést kiválóan átengedi, ami zavaró. Sajnos belehallgatás opció nincsen (ilyenkor a zajszűrés és a zene ideiglenesen lekapcsol és a kinti hangokat felerősítve közvetíti a fülhallgató).
Nem kell nélkülöznöd az automatikus leállítást/újraindítást sem, amikor a füldugókat kiveszed a füledből, sőt, az RZ-S500W mono módban is tökéletesen használható (mindkét füldugónak saját BT5 vevőegysége van). Különböző parancsokat is kiadhatsz a dugók felületét megérintve, de ezeket a parancsokat nem tudod kedvedre átszabni.
Az azonban jó hír, hogy tényleg mindenre gondoltak, így még a hangerőt is szabályozhatod a bal füldugó 2-3×-os érintésével. A BT5 kapcsolat gyorsan felépült minden esetben és nem szakadozott, nem volt vele semmilyen gondunk. Ebbe beletartozik a késleltetés is: akár videónézés közben sem kell attól tartanod, hogy a zsinórnélküli kapcsolat vagy a zajszűrés miatt kellemetlenül elcsúszna a hang a képhez képest.
A hívás közbeni beszéd jó minőségű: a hívó fél tisztán hallott, én is tisztán hallottam őt miközben a saját hangomat nem hallottam vissza, a külső zajok pedig mérsékelten szűrődtek csak át a másik oldalra.
Nem sportolóknak
Teljesen igaz az, amit a Panasonic ígér: kiváló hangminőség, jó zajszűrés és modern szolgáltatások. A hang kellemes, nem torzít, a sztereokép kiváló, vannak mélyek és ezek nem nyomják el a közép-magasokat is, de azért tökéletes dinamikát ekkora méretben ne várj. A kisméretű, gyorstöltéses, Type-C tok jól betölti funkcióját és kb. 2,5× képes újratölteni a füldugókat, így 3×6 órát használhatod zajszűréssel együtt. Sajnos olyan extrák, mint zsinórnélküli töltés vagy NFC nincsenek, de azért ezek nélkül még lehet élni.
Az applikáció alapszintű, de a legfontosabb beállításokat megtalálod benne, van equalizer és digitális asszisztensedet is rákapcsolhatod a fülesre. Az appban firmware frissítésre is van lehetőség, így nyitva áll a kapu, hogy újabb szolgáltatások érkezzenek, vagy például finomodjon a zajszűrés.
A jó hangminőségért cserébe a furcsán nagy, fülből kitüremkedő gumókat kell megszoknod, aktív sportnál pedig egyeseknek gondot okozhat, hogy csupán IPX4 besorolású az RZ-S500W. Ára reális, de látványos és hangzatos egyedi extra híján, furcsa formája miatt csak kipróbálással győzhet meg tömegeket.