Hamar szárnyra kapott a OnePlus népszerűsége, és ez nem a véletlen műve volt. Telefonjai rendre a felsőkategóriás, nagynevű gyártók minőségét és teljesítményét nyújtották jelentősen kedvezőbb áron. Emellett néhány ötletes fejlesztés és egy jól használható kezelőfelület is segítettek abban, hogy a vásárlók hamar megkedveljék a OnePlus készülékeket.
Aztán a 7-es modellszériával a cég elindult a prémium kategória irányába és a készülékek árai hamar elszabadultak. Olyannyira, hogy a 8-as és 9-es széria árban már egy szintre került a konkurensekkel, így tudásuk és egyedi szolgáltatásaik kell, hogy kiemeljék a többi gyártó termékei közül.
A kissé elfeledett középkategóriát a 2020-ban indított Nord-szériával igyekszik most ismét meghódítani a OnePlus, amelynek legújabb modelljét, a Nord CE 5G-t teszteltük.
Ez nem folytatás, ez új kezdet
A legfontosabb üzenet az új mobil kapcsán, hogy ez nem a Nord 2, vagyis a tavalyi, sikeres modell utóda, hanem egy árban némileg alá pozícionált, szerényebb, de modernebb és még mindig jól felszerelt mobil. A névben a CE a Core Edition rövidítése, az 5G-t pedig azt hiszem, nem nagyon kell ecsetelni: 5G-hálózatokra is gond nélkül kapcsolódik a dupla SIM-es mobil.
A Nord CE 5G egy igazán kecses, könnyen megkedvelhető készülék, amit miniatűrnek nem mondanánk, de mindenképpen a kisebb modellek közé tartozik. Ez 7,9 mm-es vastagságot és 170 grammot jelent, a 6,43"-os kijelző két oldalán pedig egészen vékony káva húzódik csupán. A fém keret gondoskodik arról, hogy kézben tartva masszívnak hasson a Nord CE 5G, ám a hátlap csupán műanyag - igaz, ez kifejezetten szép, színárnyalatos és az ujjlenyomatot sem vonzza.
Az AMOLED, FHD+-felbontású panel élénk, szép színeket produkál és fényereje is jó, a frissítést pedig 90 Hz-re lehet maximálisan beállítani, ami ma már inkább közepesnek tekinthető, de mindenképpen jobb, mint az alap 60 Hz.
A telefont a Snapdragon 750G SoC-je hajtja, amely 8-magos és egy Adreno 619-es GPU is kiegészíti. Ehhez 6, 8 vagy akár 12 GB RAM is kapcsolódhat, a tárhely pedig 128 vagy 256 GB lehet. Ez manapság a középkategóriában is átlagos konfigurációnak számít. Érdekes, hogy az első pletykák még arról számoltak be, hogy az új OnePlus Nord készülék majd MediaTek Dimensity chipre fog épülni, ehelyett a cég a jól bevált és már bizonyított Snapdragon 750G-t választotta inkább.
A készülék alján, rögtön a Type-C port mellett az egyszem, mono hangszóró rácsát találhatjuk, a másik oldalon pedig ott van az, amitől az iparág több szereplője is elbúcsúzott már:
igen, egy 3,5-es jack csatlakozó.
A hátlapot ujjlenyomat-olvasó nem töri meg, ez a kijelző alá került. A teszt során közepesen gyorsnak találtuk a telefon feloldását ily módon, egészen jó találati aránnyal, ami a középkategóriában elfogadható teljesítmény.
Hátul 3-kamerás sziget türemkedik ki némileg, de nem zavaróan. A fő kamera az OmniVisiontől érkezett, 64 MP-s és elektronikai képstabilizátorral szerelt, amit egy ultra széles látószögű, 8 MP-s (119 fok) és egy 2 MP-s mélységszenzor egészítenek ki. A videózásnál 4K@30 fps a tető, míg 1080p-ben választhatunk 60 fps-t, 720p-ben pedig akár 240 fps-t is. A selfie 16 MP-s és a kötelező beauty módok mellett arcfelismerős képernyőfeloldásra is bevetheted.
A kameramodul támogatja a HDR-t, van éjjeli mód, portré és panoráma, valamint sokféle filter és profi mód is - ezek ma már mind alapszolgáltatásnak minősülnek a középkategóriában is.
A rádiós részről túl sok extrát nem tudunk elmondani, ami egyben jó és rossz hír is: a Nord CE 5G azt hozza, ami ma az elvárás, semmi többet. A GPS mellett van 5G, LTE, NFC és Wi-Fi 5 (sajnos nem Wi-Fi 6), a Bluetooth 5.1 pedig az aptX HD-t és az LDAC-ot is támogatja.
Az ár/érték bajnok - még egy?
Ahogy minden más OnePlus mobilon, úgy ezen a modellen is az Android 11-es rendszer, valamint az egyedi OxygenOS 11 fut. A kezelőfelület több, teljesen egyedi OnePlus fejlesztést is tartalmaz, amelyek látványosak és több igen hasznos is. Nem hiányzik a rendszerszintű sötét mód, az egyedi értesítési menü és a záróképernyőt is ötletes trükkökkel dobhatjuk fel. A gyártó 2 évig garantálja a szoftverfrissítést a Nord CE 5G-hez, 3 évig pedig a biztonsági frissítések is meg fognak érkezni.
A bejelentés előtt tesztlaborunkba megérkezett Nord CE 5G teljesen stabil rendszerrel és néhány előre telepített programmal került kezünkbe, természetesen tökéletesen magyarított kezelőfelülettel. A mindennapos használat során akadást, lassulást nem vettünk észre, az OxygenOS szépen tette a dolgát és a fotózás során is viszonylag gyorsan reagált a telefon. Ehhez persze hozzá kell tennünk, hogy nálunk a 12 GB RAM/256 GB tárhely változat volt, ami középkategóriában még abszolút túllövésnek számít, Snapdragon 750G mellé a 6/8 GB RAM is elegendő. A kapcsolat és a beszédhang szuperek, de a mono hangszóró nem túl izmos - azért a sztereó hangszóró nem ártott volna. Víztől, portól is óvni kell, mert IP-besorolást sajnos nem kapott.
Az üzemidővel, a 4500 mAh-s akkumulátorral és a 30 wattos Warp Charge 30T+ gyorstöltéssel teljesen elégedettek vagyunk (30 perc alatt 0-70%), akár 2 napot is ki lehet hozni a Nord CE 5G-ből átlagos használat mellett. Ennél is jobb hír, hogy a 30 wattos gyorstöltő fej ott lapul a dobozban, sőt, ráadásként még
egy átlátszó szilikontokot is kapunk a pénzünkért, a kijelzőt pedig gyári fólia is védi.
A főkamera nappali fényviszonyok mellett gyorsan és szép képeket készít, minimális zajjal és jó színekkel. A 2x-es zoom már nem muzsikált ennyire jól, de ami igazán furcsa, hogy a széleslátószögű kamera túlszaturált, természetellenesen színes képeket gyárt nappali és esti fényviszonyok mellett is erősen degradált részletekkel. Persze tény, hogy ez a túlszínezett végeredmény sokaknak tetszeni fog.
A termék árát 299 euróra lőtte be a OnePlus (6/128 GB-os modell), ami jelentősen alatta van az eredeti Nord 459 eurós árának, vagyis igazat beszéltek - a CE 5G nem a Nord 2. Ez itthon nagyjából 109 ezer forintot jelent, míg a Nord 140 ezer forintért várja a vásárlókat. Ez nem is hangzik rosszul, ám a konkurensekről sem árt megemlékezni. A Samsung Galaxy A52 igen népszerű, bár az 5G-s változatot csak szolgáltatói akcióban lehet megcsípni ilyesmi áron. A Xiaomi Mi 10 Lite 5G vagy a Mi 10T Lite 5G páros bármely tagja viszont leheletnyivel erősebb SoC-t (765G), hasonló kijelzőt és kamerarendszert kínál és sok tekintetben azonos, vagy akár jobb egy hajszálnyival, és bármelyiket megkapod már 92-98 ezer forint környékén.
A OnePlus Nord CE 5G jól sikerült középkategóriás telefon tetszetős külsővel, elegendően erős SoC-vel, jó üzemidővel és ezen a szinten elfogadható kamerarendszerrel. A szokásosnál egy kicsit kisebb méret és a jó szoftver mindenképpen vonzók, ugyanakkor kiemelkedőt nem nyújt a már piacon lévő konkurensekhez képest, és ez sajnos a piacátalakítóként beharangozott árra is igaz - reális, de a Xiaomi és társai nem nyomják be ettől a pánik gombot.