Évekig szokatlanul barátságos volt a OnePlus - a többi androidos mobilgyártó helyett évente két telefont mutatott be, amelyeknél egyetlen cél volt: csúcskategóriához közeli minőség pimaszul alacsony áron.
Aztán ahogy jöttek a OnePlus generációk, a 6-os modellt követően túlságosan megtetszett a cégnek a prémium mobilok világa (és árrése?), ezért egyre több modellt mutattak be, egyre magasabb árakon. Persze cserébe az extrák száma is szaporodott, végül az idei 9-es szériával elérkeztünk oda, hogy a OnePlus mobilok - bár tudásuk vitathatatlanul versenyképes - csupán újabb csúcsmobil-alternatívák lettek, prémium árképzéssel.
Már nyoma sem volt annak, hogy a OnePlus megpróbálja kényelmetlen helyzetbe hozni ellenfeleit, a 9-es duó drága és nem feltétlenül jobb választás a konkurens modelleknél. Az örök optimista, mindig reménykedő felhasználók tavaly megkapták a Nord-ot a OnePlustól, amely a régi receptet igyekezett újjáéleszteni. Ennek legújabb kiadása, a Nord 2 most a 2021-es nyarat hivatott felrázni és megmutatni, hogy 400 Euróért is lehet csúcstelefont készíteni. Hisszük, ha látjuk.
Különcködő játékos
A Nord 2 5G 400 Eurónál indul, ami nagyjából 150 ezer forintot jelent hazánkban. Ez messze alatta van a csúcsliga 300 ezer forintos beugró szintjének, de már a technikai specifikációkat megnézve látható, hogy ezért jó néhány sarkot le kellett vágnia a mérnököknek. Kezdetnek mindjárt ott a központi egység, amely nem Snapdragon-családba tartozik, hanem a MediaTek 1200 Dimensity SoC-je. Ez a vadonatúj, 6 nm-en gyártott, 8-magos chip abszolút modern, de a MediaTek megoldásait a piac mindig is költséghatékony, inkább beugrószintű megoldásként kezelte. Az 1200-as chip Cortex-A78+A55-ös magokra épül, méghozzá a következőképp: 1 Ultra Core mag akár 3 GHz-en is pöröghet és megduplázott L2 cache-t használ, mögötte 3 Super Core szintén A78-as alapú és 2,6 GHz-ig tud felpörögni, míg a takarékos magokból 4 A55-öt kapott a chip, amelyek 2 GHz-ig szökhetnek fel.
A MediaTek igyekezett bizonyítani, hogy ők is tudnak igazán jót készíteni, ezért 4-csatornás RAM-vezérlőt és UFS 3.1 NAND Flash vezérlőt pakoltak bele. Természetesen az 5G modem is megvan, a képfeldolgozó 200 MP-ig nem jön zavarba, a legújabb MI-gyorsító modul is bekerült, a GPU egy Mali-G77 MC9 blokk, van Wi-Fi 6 és BT5.2, az FHD+ kijelzőt pedig 168 Hz-en tudja meghajtani az SoC.
Ezek mind nagyon jól mutatnak papíron, ráadásul a Nord 2-ben a OnePlus igyekezett a legtöbb extráját kihasználni a MediaTek 1200-nak. Ha hasonló tudást szerettek volna Snapdragonban elérni, a 865-ös chipet kellett volna választaniuk, ami még ma sem olcsó mulatság. Márpedig a költségeket alacsonyan kellett tartani, hiszen a cél a régi hírnév újraélesztése.
Szerethető közép-felsős
A 190 grammos, 8,3 mm vastag telefon átlagos méretű. Az AMOLED kijelző nagyon szép képet biztosít, felbontása FHD+, frissítése pedig 90 Hz-es. Ebben a kategóriában ez már átlagos, de például az automatikus frissítésvezérlés (kapcsolás 60-90 Hz között) hiányzik. Az ujjlenyomat-olvasó ezúttal is a kijelző alá került. Pontossága és gyorsasága átlagos, túl sok hibázásra nem figyeltünk fel.
A kijelzőt Gorilla Glass 5 védi és ugyanez található a hátoldalon is, azonban a keret műanyag. Némileg vigasztalhat, hogy a belső váz azért alumínium, illetve a tény, hogy kézben fogva masszív, stabil telefon a Nord 2.
A kijelzőt egyetlen lyuk töri meg a sarokban, ahol a 32 MP-es, Sony IMX615-ös selfie kamera kukucskál. A látószög lehetne szélesebb, de éles és jó minőségű képeket készít, van EIS (elektronikus képstabilizátor), HDR, portrémód és arcfelismerésre is megtaníthatod. Sajnos 4K-videót nem tudsz vele rögzíteni.
Az oldalsó káva alján található a dupla SIM-foglalat (tárhelybővítés nem lehetséges), illetve a hangszóró és a Type-C port is. Bal oldalon a hangerőszabályzót tapogathatod ki, jobb oldalon pedig a ki/bekapcsológomb felett ott figyel a OnePlus-extra,
a fizikai némítókapcsoló.
Ez a Nord CE 5G-ről hiányzott, ám itt már belefért az árba. 3-állású és igen hasznos kiegészítés, könnyű megszeretni és nagyon-nagyon megszokni. A sztereó hangszóró is kellemes extra, de azért ettől még nem nevezhető csúcskategóriásnak a Nord 2, hiszen ez ebben a kategóriában már jogos elvárás.
A hátlapon a OnePlus 9-hez hasonló kameraelrendezés fogad a síkból közepes kiemelkedéssel. A főkamera 50 MP-es és a Sony legújabb IMX766-os szenzorát kapta egészen hatékony optikai képstabilizátorral. Emellett egy 8 MP-es ultraszéles látószögű kamera található, illetve egy 2 MP-es monoszenzor, ami előbbi kettőt hivatott kisegíteni. A fotós üzemmódok között minden, manapság divatos funkció megtalálható, a szoftverben ott a Google Lens is, sőt, mesterséges intelligencia és automatikus HDR is segít tökéletes(hez közeli) fotókat lőni.
A 6 nm-es MediaTek SoC egészen takarékos, de azért a tervezők nem akarták a véletlenre bízni az üzemidőt, ezért egy 4500 mAh-s akkumulátort szereltek a Nord 2-be. Ehhez megkapta a mobil a 65 wattos Warp Charge-ot, de a zsinórnélküli töltésről le kellett tenni - ez már nem fért a büdzsébe.
A Nord 2 5G alapmodellje 6 GB RAM mellett 128 GB tárhelyet kapott, de ha kicsit kiegészíted a 399 Eurót, akár 12 GB/256 GB változatra is lecsaphatsz.
Verdikt
Sokan fáznak a MediaTek SoC-ktől és ennek van is némi alapja: a cég az elmúlt években keményen dolgozott azon, hogy jó néhányan örökre emlékezzenek a nevére, ha arra gondolnak, milyen chipet nem szeretnének soha többé. A Dimensity 1200-AI azonban rácáfol a korábbi baklövésekre és egészen jól teljesít.
Teljesítményét tekintve a 2020-as csúcsligában simán van helye, csupán az idei Snapdragon 888 az, ami állva hagyja minden teszten. A rendszer teljesítménye, a felhasználói élmény sem éppen olyan, mintha egy túlárazott, belépőszintű mobilt nyomkodnál: az Android 11-en futó OxygenOS 11.3 villámgyors és nincsenek megmagyarázhatatlan akadások. Míg a Nord CE 5G olykor képes elgondolkodni egy-egy váratlan, vagy inkább komplex parancson, addig a Nord 2 SoC-je ezt is azonnal teljesíti. Játékok alatt ennél kicsit halványabbak az eredmények, de azért a legtöbb népszerű címnél nem lesz gondod akadásokkal, leállásokkal. A OnePlus szerencsésen megtartotta jó szokását, vagyis a dobozban kapsz egy 65 wattos gyorstöltőt, hozzá kábelt és még egy szilikontokot is.
Nehéz dolgunk van a Nord 2 5G-vel, ugyanis jól sikerült telefon, de önfeledten mindenkit arra biztatni, hogy azonnal rohanjon venni egyet, nem vagyunk képesek. A topligás vetélytársakat nem tudja megszorongatni extrák terén, így például a kijelző "csak" 90 Hz-es, be kell érned 1 selfie kamerával, nincsen 4K@60 fps videó, hiányzik a vízállóság (bár a cég állítja, hogy tesztelték, és a fröccsenést kibírja a készülék), nem tudod vezeték nélkül tölteni, nincsen jack csatlakozás, a külső keret műanyag és a főkamerát leszámítva a többi szenzor nem idézi a topligát.
Ugyanakkor átlagos használat esetén topligás sebességet fogsz tapasztalni, a főkamera és a selfie lövő nagyon jó képeket készít, az üzemidő könnyedén 1,5-2 napos, tudod gyorstölteni a Nord 2-t, az 5G teljes, van Wi-Fi 6 és BT 5.2, a kijelző és a hátlap GG5-védett, az OxygenOS 11.3 pedig még mindig egy nagyon könnyen megkedvelhető és szerethető felület, amelyhez a gyártó lelkiismeretesen küldi a frissítéseket (2 főverzió, 3 év biztonsági frissítések).
Az egykoron könnyedén ajánlható OnePlus telefonok sikerét nem tudja megismételni a OnePlus ezen modellje - nem azért, mert a Nord 2 5G rossz telefon, hanem azért, mert ahhoz, hogy topligásnak nevezhessük, kissé halvány az extrák listája, miközben ennyi pénzért a konkurensek is nagyon jó készülékeket kínálnak olykor-olykor egy-két jobb extrával, vagy erősebb kamera/SoC-megoldásokkal. Ha az ár egy kicsit szelídülne, máris komolyabb fejtörést okozhatna a Nord 2 5G a kínai konkurenseknek is, bár a végén nem bírjuk megállni, hogy ne említsük meg még egyszer, hogy
a fizikai némítógomb nagyszerű.