A ráncfelvarrás valódi mintapéldájaként tekinthetünk a OnePlus aktuális csúcstelefonjára, a 8T esetén ugyanis a tavasszal debütált 8-as modellhez képest csupán néhány területen nyúlt a gyártó, az új komponenseket okosan megválasztva azonban a top-kategória aktuális elvárásainak megfelelő készüléket indított útjára. Igaz, a készüléknek még így is akad jó néhány fontos hiányossága és bizony az árazás sem a régi szép időket tükrözi már.
Ez a két dolog pedig azért is kiemelten fontos, mert az őszi mobildömping során bizony rengeteg olyan telefon érkezett a hazai piacra is, melyek hasonló teljesítmény és árazás mellett nagyságrendekkel jobb kamerarendszert vagy például az itt teljesen érthetetlenül kihagyott vezeték nélküli töltést is felkínálják. A brutális méretű press-kitben szerkesztőségünkbe érkező friss OnePlus modellt közel egy hétig nyúztuk, hogy tapasztalatainkat bővebben is elmesélhessük.
Ott ívelt, ahol kell
A készülék kialakítását tekintve leginkább a nyár végén debütált, középkategóriás Nord modellre emlékeztet, már csak azért is, mert a 8T esetén is úgy döntött a gyártó, hogy az előlapon megszabadul az oldalra "lefolyó" üvegborítástól és a teljesen sík kialakítást választja (melynek köszönhetően sokkal egyszerűbben üvegfóliázhatóvá vált a telefon, cserébe látványosabbak az oldalsó keretek).
A mobilt elől és hátul is Gorilla Glass 5-ös üvegborítással látta el a OnePlus mérnökcsapata, az oldalain végigfutó keret pedig fém borítást kapott, így egy egészen remek tapintású és anyagminőségben is a topligát képviselő kialakítás fogadja a felhasználókat. A kissé ívelt, így a tenyérbe remekül belesimuló hátlapi üveg folytonosságát egy minimálisan kiemelkedő kamerasziget szakítja meg, ahol a gyártó a quad-kamerás fotósrendszerét és a LED-villanóit helyezte el.
A telefon előlapján egy 6,55 hüvelykes megjelenítő terül el, ami az előlap 87 százalékát lefedi, az AMOLED panel pedig 120 Hz-es képfrissítéssel is büszkélkedhet - igaz cserébe a felbontást fullHD-ban maximalizálták.
A színek szépek, a fényerő is rendben van, természetesen Always On Display opció is a rendelkezésedre áll, emellett egy aprócska kameralyuk töri meg csupán a front oldal folytonosságát. A beállítások között ezen kívül szoftveresen rengeteg, a megjelenítőt érintő opciót kínál fel a rendszer; a felbontás és képfrissítési ráta manuális módosítása mellett még a színvilágot is az egyéni ízlésed szerint alakíthatod.
Bika hardver, közepes kamera
A telefon teljesítményére nem lehet egy rossz szavunk sem, a készüléket ugyanis egy aktuális top-chip, a Snapdragon 865 hajtja, rendszermemóriából pedig 12 GB áll a felhasználók rendelkezésére, ez a konfiguráció pedig tökéletes élményt kínált nagyjából bármilyen területen.
Sőt, mindezt még képes feldobni a gyártó a 120 Hz-es kijelző által kínált folytonossággal, valamint a tökéletesen optimalizált Oxygen OS rendszerrel, amit már a 11-es Android alapjaira épített a OnePlus. Természetesen a szintetikus tesztek során sem hasalt el a készülék, ezen a téren is kizárólag a 865+ chippel szerelt mobilok tudták lepipálni a 8T teljesítményét.
Sajnos a csúcsligában kiemelt fontosságot jelentő kamerás képességek terén nem hozott komolyabb újdonságot a friss OnePlus modell (sőt a ruhán átlátó 8 Pro-hoz képest jelentős a visszalépés). Ami a legjobban fog hiányozni a felhasználóknak a csúcsligából az egyértelműen az optikai zoom lehetősége, a tavalyi 7T-val szemben a 8T négy kamerájából ugyanis egyik sem kínálja fel ezt a funkciót.
Természetesen kétszeres veszteségmentes közelítésre digitálisan lehetőséget ad a felület, amennyiben a 48 megapixeles fő kamerával 12 megapixelen fotózol, de ez nem feltétlenül az a zoom-opció, amire egy 200 ezer forint feletti csúcsmodelltől vágynál.
Természetesen az elsődleges képalkotóval lőtt képek teljesen rendben vannak, hozzák a csúcsliga színvonalát és még a 123 fokos látószöget kínáló másodlagos kamerával sem lesz komolyabb gondod (maximum, ha gyengébb fényviszonyok mellett is használni kívánod), azonban a négyes másik két tagja a top-kategóriában már nem feltétlenül állja meg a helyét.
Az 5 megapixeles makrókamera ugyan előrelépés a korábbi modellekhez képest, de továbbra sem látjuk feltétlenül sok értelmét - főként a körülményes használata miatt -, a 2 megapixeles, mélységérzékelős, monokróm kamera pedig a belépő kategória "rakjunk minél több lencsét a hátlapra, a minőséggel nem kell törődni" szellemiségét idézi, és érdemben nem feltétlenül ad pluszt az elkészült fotókhoz.
Pozitívum, hogy rengeteg szoftveres extrával segíti a fotózást a 8T és az automatikus beállításokat intelligensen megválasztó felület is remekül teszi a dolgát. Videós téren természetesen a 4K 60fps mellett is elérhető, ha azonban HD-re csökkented a felbontást akkor a 960fps melletti szuperlassítás is elérhetővé válik.
Bírja szusszal
Adatkapcsolatok terén a csúcsligától elvárható maximumot kapod a telefontól, mely az 5G-s hálózatok kezelése mellett Wi-Fi 6 támogatással, 5.1-es Bluetooth-kapcsolattal és természetesen NFC-vel is a felhasználók rendelkezésére áll. A készülék biztonságáról egy képernyő alá rejtett optikai ujjlenyomat-olvasó gondoskodik, mely kellően fürge és az esetek többségében gond nélkül beengedi a felhasználót.
Üzemidő tekintetében a tavaszi modell szintjén teljesít a készülék, hisz az akku-kapacitás nőtt ugyan a 8-as modellhez képest, bizony a 120 Hz-es panel ezt a minimális növekedést képes semmissé tenni. Természetesen a 4500 mAh-s telep azért bírja a strapát, egy napos üzemidőt komolyabb megszorítások nélkül is képes kisajtolni magából a készülék.
Ha pedig mindez nem lenne elég a készülék mellé csomagolt 65 W-os töltő bevetésével villámgyorsan - nagyjából 40 perc alatt - a maximura tölthető a készülékbe épített telep.
Verdikt
A OnePlus modellek sokáig a brutálisan jó árazásukkal hívták fel magukra a figyelmet és bár itt sem fogott olyan vastagon a cég ceruzája a nyitóár meghatározásakor, mint mondjuk egy Samsung vagy egy Apple modell esetén, azért már bőven a 200 ezer forintos régió fölé csúszott a OnePlus 8T is.
Itt pedig jelentős konkurenciával számolhat a cég, melyeket az extráival nem biztos, hogy megfelelően képes kompenzálni a 8T, még akkor sem, ha olyan - egyébként nem elhanyagolható - plusz-képességekről beszélünk, mint a 120 Hz-es kijelző, vagy a hipergyors töltés.