Egy sűrű, plazmából álló ívet, úgynevezett naphurkot dokumentált a csillag északi pólusánál a NASA Solar Dynamics Observatory (SDO) nevű napfigyelő műholdja - írja a 24.hu. A felvételt, amin a hurok kialakul, majd örvényleni kezd, egy űridőjárás-szakértő, Tamitha Skov osztotta meg. Azért nagy esemény ez, mert a Nap pólusairól keveset tudnak a kutatók, csak ezekben az években kezdődik a tanulmányozásuk, azaz minden ilyen megfigyelés nagyon fontos.
Egyébiránt az első eset, hogy hasonló jelenséget örökítettek meg kamerával, de az örvénylést eddig nem észlelték.
Ez egyébként a Nap 11 éves ciklusának természetes jelensége, bár nem pontosan tudják, hogyan és miért jön létre. Minden ciklusban megfigyelhető, ahogy kialakul egy-egy hurok az 55. szélességi fokon, aztán északi irányba kezd el vándorolni - nyilatkozta az IFL blognak Scott McIntosh, a Boulderi Nemzeti Légkörkutató Központ munkatársa.
Talk about Polar Vortex! Material from a northern prominence just broke away from the main filament & is now circulating in a massive polar vortex around the north pole of our Star. Implications for understanding the Sun's atmospheric dynamics above 55° here cannot be overstated! pic.twitter.com/1SKhunaXvP
— Dr. Tamitha Skov (@TamithaSkov) February 2, 2023
Az Európai Űrügynökség Solar Orbiter nevű űreszköze 2025-től lát majd rá jobban a Nap pólusaira. Adatai révén a kutatók alaposabban megérthetik majd a Nap működését.