Emlékeztek még a Grabowszkit üldöző patkánybandára? Na és az autójuk segítőkész, női hangon megszólaló fedélzeti számítógépére? Nos, valami hasonlóra készül az eeddig főként hagyományos navigációs eszközök gyártójaként ismert TomTom. A holland cég új projektjéhez segítségül hívja a technológia legjelentősebb idei innovációját, a generatív mesterséges intelligenciát. A TomTom a Microsofttal együttműködve egy teljesen integrált, AI-alapú, hangvezérelt asszisztenst dobna piacra, amely várhatóan hamarosan fel fog bukkanni a különböző gyártók műszerfali infotainment platformjain.
A vállalat szerint ez az újdonság kifinomultabb hangalapú interakciót tesz majd lehetővé a felhasználók számára. Általa segítséget kaphatunk a navigáláshoz, megállók kereséséhez, fedélzeti rendszerek vezérléséhez, az ablakok kinyitásához és szinte bármi máshoz, amit vezetés közben csinálunk.
A TomTom megoldása az OpenAI nagy nyelvi modelljei mellett olyan Microsoft-termékekre épül, mint az Azure Cosmos DB és az Azure Cognitive Services. A Cosmos DB egy több modellből álló adatbázis, a Cognitive Services pedig egy AI-alkalmazásokban használható API-készlet, és ezek együtt a biztosítékai annak, hogy a megjelenés előtt álló platform kihasználja a legújabb fejlesztések nyújtotta előnyöket.
A redmondiak partnere azt ígéri, hogy a hangalapú asszisztens integrálható lesz a nagy autógyártók által kínált különböző interfészekbe. Azt is nyilvánvalóvá tették, hogy a gyártó cég megtarthatja a márkajelzést. Egyelőre nem jelentettek be végleges partnerséget az ismert járműgyártókkal, de a technológia a TomTom saját fejlesztésű nyílt és moduláris járműfedélzeti infotainment platformjába integrálódik majd.
Egyébként nem ez az első ilyen próbálkozás. Júniusban a Mercedes egy három hónapig tartó bétaprogram keretében ChatGPT modelleket épített be kiválasztott járművekbe. Ez az eszköz szintén a Microsoft Azure OpenAI szolgáltatását használta. A TomTom januárban mutatja be az újdonságot egy Las Vegas-i szórakoztató elektronikai kiállításon, a CES-en.