Egy nemrégiben felfedezett és vizsgált kínai becsapódási kráter, a Hailini-kráter, jelentős tudományos érdekességet képvisel, különösen, mivel egy hegyoldalban helyezkedik el. A kínai Nagynyomású Tudományos és Technológiai Fejlett Kutatási Központ kutatója, Ming Csen és csapata szerint a kráter kialakulása olyan mértékű energiát szabadított fel, amely egy nukleáris robbanással mérhető össze.
A Hailini-kráter 1360 méteres átmérőjével és 183 méteres mélységével impozáns földtani képződmény, amelyet eddig a vastag üledékréteg rejtett el. Bár a pontos kora még tisztázatlan, a kutatók úgy vélik, hogy a becsapódás az elmúlt 20 millió évben történt, amikor a Csangpaj-hegység kiemelkedett. Ez a kráter különösen egyedi abból a szempontból, hogy a világon ez az első olyan megerősített becsapódási kráter, amely egy hegygerincen helyezkedik el. Korábban Kínában már találtak egy hegytetőn fekvő becsapódási mélyedést, de ez a formáció további különlegességeket is tartogat.
A Hailini-kráter ovális alakja az alatta húzódó lejtős gerinc sajátosságaira vezethető vissza. A becsapódás gerincre merőlegesen mérve kisebb, 1150 méteres átmérőt eredményezett. A kráter 900 méteres tengerszint feletti magasságban található, keleti peremének egy része azonban valószínűleg földtani folyamatok következtében eltűnt. A mélyedésben található üledékek és kőzettöredékek között egy ősi tó nyomai is felfedezhetők, amely a keleti perem beomlása után száradt ki.
A kutatók szerint a Hailini-kráter és a többi, Kínában feltárt becsapódási kráter felfedezése arra utal, hogy ilyen méretű meteoritbecsapódások a jövőben is előfordulhatnak a Földön. A csapat tervezi, hogy fúrásokat végez a helyszínen, amelyek révén jobban megérthetik a kráter szerkezetét és földtani történetét. Ez a kutatás nemcsak a múltunkat tárhatja fel, hanem a jövőbeli becsapódások kockázatát is jobban megérthetjük általa.