Amikor arról van szó valahol, hogy az online streaming többek között az energiatakarékosság szempontjából mennyivel jobb megoldás, mint annak idején a fizikai kópiákat terítő videotékák, vagy épp a DVD-k és Blu-ray lemezek kora, érdemes azért azon is elgondolkozni, mennyit fogyasztanak azok a szolgáltatások, amelyek lehetővé teszik a filmek, sorozatok és egyéb tartalmak folyamatos rendelkezésre állását és közvetítését. Nos, nem keveset.
A Netflix frissen kiadott környezetvédelmi és fenntarthatósági jelentéséből látható, hogy a vállalat teljes 2019-es energiafelhasználása 451 000 megawattóra volt - ez egyik oldalról a cég saját működését kiszolgáló 94 000, másrészt a globális szintű streameléshez, a kiszolgáló szerverparkhoz és hálózati elemekhez szükséges 357 000 megawattóra összessége. A teljes fogyasztás 2018-hoz képest 84 százalékkal nőtt - akkor 54 000 és 194 000, tehát összesen 245 000 megawattóránál jártak.
A hatalmas növekedés több okra vezethető vissza. Egyrészt tavaly 20 százalékkal, 167 millióra nőtt a szolgáltató aktív előfizetői bázisa, másrészt pedig egy sor olyan fejlesztést vittek végbe, amely az egyre nagyobb felbontású, minél hatékonyabb átvitelű műsorszolgáltatást teszi lehetővé.
A jelentésben azonban az is szerepel, hogy a növekedést igyekszik többféleképpen ellensúlyozni. Egyre nagyobb arányban állnak át megújuló energiaforrások használatára, azt a részt pedig, amit még "hagyományos" energiaforrásokból fedeznek, karbon-ellentételezéssel nullázzák le. Emellett kiemelik, hogy a céges utazások során is minimális szintre nyomják le a környezetkárosító módszereket, így például a levegőre káros repülőutakat. Végül pedig 15 amerikai államban és 20 további országban támogatnak különféle megújuló energiával kapcsolatos fejlesztéseket.
Nem csak a Netflix használ fel ilyen hatalmas méretű energiát, a zene-streaming is legalább ugyanekkora lábon él. Egyetemi kutatások alapján készült jelentés szerint ugyan a műanyaggyártás tekintetében már korántsem annyira környezetkárosító a zeneipar, mint a CD-k, magnókazetták és vinyl lemezek korában, viszont a streameket kiszolgáló szerverek és hálózati eszközök energiaéhsége hatalmasat nőtt, ráadásul az ehhez köthető üvegházhatást okozó gázok kibocsátása folyamatosan növekszik.