A Royal Society for Public Health és a Young Health Movement tanulmánya alapján az Instagram és a Snapchat azok a közösségi platformok, amelyek a legrosszabb hatással vannak a gyerekek és fiatalok mentális egészségére.
A jelentés a pozitív és a negatív hatásait egyaránt vizsgálta a közösségi médiának, és összesen 1500 olyan brit fiatalt tanulmányozott, akik 14 és 24 év közöttiek.
Az öt nagy platformot tekintve a YouTube volt a leginkább pozitív hatással a fiatalokra, míg az Instagram és a Snapchat a mentális egészségre és a jólétre is negatívan hatott.
A sorrend így nézett ki: YouTube (legpozitívabb), Twitter, Facebook, Snapchat, Instagram (legnegatívabb).
A közösségi platformok kiválthatnak idegességet, szorongást, depressziót és egyedüllét érzését is. A fiatalok elkezdhetnek aggódni a testük és alakjuk miatt, félni attól, hogy valamiről lemaradnak (vagy valamiből kimaradnak), illetve az erőszakosság is sokszor probléma.
Shirley Cramer, az RSPH ügyvezetője szerint a közösségi média nagyobb függőséget okoz ma, mint a cigaretta vagy az alkohol. Az Instagram és a Snapchat szerinte az egyenlőtlenség érzését és az idegességet erősíti a fiatal emberekben.
Hozzátette, hogy egyre több bizonyíték mutatja, hogy a közösségi oldalak és platformok komolyabb használatának káros hatásai vannak. Mivel a társadalomban egyre fontosabb kérdés a mentális egészség, ezért fontos, hogy a közösségi médiával kapcsolatban is megtalálják az egyensúlyt és a megoldásokat, határokat.
A szervezetek azt szeretnék, ha a brit kormány a közösségi platformok fejlesztői felmérnék a fiatalokra gyakorolt esetleges negatív hatásokat.