A hazai közoktatás online alapplatformja (KRÉTA) elleni szeptemberi támadás ismét rámutatott, hogy milyen komoly gondokat okozhat a phishing, vagyis az adathalászat, hiszen jelenlegi tudásunk szerint a létfontosságú informatikai rendszer feltörése is egy szimpla átverős e-maillel indult.
A legtöbb elkövető viszont hétköznapi embereket vesz célba, a Takarékbank pedig nemrég közleményben figyelmeztette az ügyfeleit a netbankos fiókokat ostromló támadásokra.
A hackerek ilyenkor a számlához kapcsolódó belépési adatokat próbálják kicsalni az áldozatokból, egy kis óvatossággal azonban könnyedén immunissá válhatunk a trükkjeikre. A Takarékbank szerint fontos, hogy ne a keresőmotorokon keresztül navigáljunk a pénzintézet internetes felületére, mivel a kiberbűnözők újabban az eredetire megtévesztésig hasonlító kamu portálokat hirdetve érik el, hogy rossz oldalra kattintsunk.
Ehelyett érdemes könyvjelzőként elmenteni a weblapot, és persze be is pötyöghetjük a "takarekbank.hu" címet, ha nem sajnáljuk rá az időt. Aki pedig mégis a keresők irányából érkezne, minden esetben ellenőrizze az URL-t, és amennyiben a felső sávban nem a https://www.takarekbank.hu/netbank cím szerepel, azonnal elhagyandó csaló oldalra tévedtünk.
A bank további tanácsa, hogy figyeljünk oda az SMS-ben érkező jóváhagyó kódokra is: ha bármi gyanúsat észlelünk (pl. furcsa nyelvezet, vagy ha nem volt valós tranzakciós előzmény) hívjuk a 06-1/311-3110-es ügyfélszolgálati számot. Végezetül nem árt az extra óvatosság az alkalmazáson belüli jóváhagyásnál sem, hiszen a nagy kapkodásban itt is előfordulhat, hogy egy más által indított vásárlásra adjuk az áldásunkat.
Aki mélyebben szeretne elmerülni a témában, a Takarékbank érvényes adathalászati tájékoztatójából informálódhat.