Hirdetés

Néhány napnyi űrutazás is brutális hatással lehet a csontokra



|

Vizsgálatok hosszú sorára lesz szükség, ahhoz, hogy felmérhessük, mekkora és milyen egészségkárosodást okozhat az űrben töltött idő.

Hirdetés

ScienceAlert jelentése szerint egy friss tanulmány fog segíteni jobban megérteni a súlytalanság okozta problémákat. Az űrutazás eleve rengeteg kockázattal jár, a sugárzástól, a holdporon át sok egyéb hatás mellett, de a súlytalanságnak is megvannak a maga veszélyei.

A NASA és a Blue Marble Space Institute of Science összefogtak, és egereken kezdtek kísérletezni. A vizsgált csoport a Nemzetközi Űrállomáson élt.

Hirdetés

Az egerek 37 napot töltöttek Föld körüli pályán, és a kísérlet végén kiderült, hogy a csontozatuk jelentős károsodást szenvedett. A gravitáció hiánya leginkább a combcsontjaikra volt hatással, melyekben hatalmas lyukak keletkeztek. A sérülést a csípő- és a térdízületi csatlakozásnál találták, melyek jelentősen nagyobbak voltak, mint a Földi kontrollcsoport egyedeinél látható problémák. A bolygó felszínén élő második egércsoporttal annyit csináltak, hogy leszűkítették a mozgásterüket. Ez náluk is sérülésekkel járt, de jóval kisebbekkel.

A felvételek felső párosa a földi egerek csontjait mutatja, míg az alsó az űrben vizsgált egyedekét. Rukmani Cahill kutató és társai feltételezik, hogy űrsugárzásnak vagy bármi másnak itt nem volt hatása, lévén azok kívülről kezdenék tönkretenni a csontokat, nem bentről kifelé.

Az eddigi adatokat a fenti felvételek jelentősen megtámasztják. Korábban arra a konszenzusra jutottak a kutatók, hogy egy emberi űrhajós esetében a csontok havonta átlagosan 1 százalékot veszítenek sűrűségükből. A felegyenesedve járó embernél ez leginkább a gerinc ágyéki részét érinti, míg az egereknél a sérülések azt a területet elkerülik, és a combcsontokra koncentrálódnak. Ez azért történik, mert a két fajnál a fenti szekciók felelnek a teherbírás nagyjáért.

A NASA szerint ez a vizsgálat csak az első egy sor olyan tesztben, melyekkel az űrutazás egészségre történő hatását vizsgálják. A végső cél nyilván az lesz, hogy megvédjék az asztronautákat a hasonló problémáktól, és erre a jelenlegi legjobb megoldásnak a testmozgás bizonyult. Meglátjuk, hogy mivel fognak még előrukkolni a jövőben.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.