Márciusban új mérföldkövet ért el a Windows 11 piaci részesedés tekintetében, aminek egyértelműen köze van ahhoz, hogy a Microsoft folyamatosan figyelmezteti a felhasználókat a Windows 10 támogatásának közelgő lejáratára. Októbertől már csak pénzért kaphat biztonsági frissítéseket, aki ragaszkodik a 2015-ben debütált OS-hez, új funkciókra és fejlesztésekre pedig már egyáltalán nem számíthat. A Windows 10 ennek ellenére továbbra is a legnépszerűbb operációs rendszer a PC-sek körében.
A Statcounter legfrissebb adatai szerint a Windows 11 piaci részesedése jelentősen nőtt 2025 első negyedévében, elérve a 42,66%-ot világszerte. Eközben a Windows 10 aránya 52,23%-ra mérséklődött, ami drasztikus visszaesés a 2024 áprilisában mért csúcshoz (70%) képest. Februárban a Windows 11 piaci részesedése még csak 38,13% volt, ami jelzi, hogy a váltás felgyorsult.
A Windows 11 terjedésének egyik fő mozgatórugója a Microsoft agresszív kampánya, amelynek keretében a Windows 10 felhasználóit arra ösztönzi, hogy mihamarabb frissítsenek. A vállalat folyamatosan emlékezteti őket arra, hogy 2025 októbere után a Windows 10 nem kap új funkciókat, és biztonsági frissítéseket is csak akkor, ha hajlandóak a zsebükbe nyúlni.
Ennek ellenére sok felhasználó még mindig bizonytalan a váltással kapcsolatban. A fő aggályaik közé tartozik a Windows 11 fokozott adatgyűjtése, a beépített online funkciók, amelyek egyesek szerint veszélyeztetik a magánszférát, valamint a rendszerbe ágyazott reklámok. További visszatartó erő a TPM 2.0 követelmény, amely miatt sok régebbi PC nem kompatibilis a legújabb operációs rendszerrel.
Megjegyzendő, hogy olyanok is akadnak szép számmal, akik a Windows 10-nél régebbi operációs rendszert használnak a mai napig. A Windows 7 a harmadik legnépszerűbb OS, 2,22%-ot birtokol a tortából, míg a legendás Windows XP aránya 0,33%. A Windows 8.1 és Windows 8 végleg a lista végére szorultak 0,28% és 0,24%-os részesedéssel a Statcounter adatai szerint.