Ahogy a kezdetben kissé lemaradt androidos telefonok az évek során egyre jobbá váltak, úgy lett mind fontosabb fegyverténnyé az okosmobil-lázat elindító iPhone számára az úgynevezett ökoszisztéma, azaz a csak az Apple-termékekre jellemző, eszközökön átívelő szolgáltatások összessége.
Ezek révén az almás készülékek a mai napig hatékonyan különböztetik meg magukat a konkurenciától, az exkluzív funkciók és szolgáltatások körén belül pedig különösen nagyra értékelt az iMessage, vagyis az Apple saját üzenetküldő platformja. A népszerű csevegő kizárólag a cupertinóiak kütyüi között kommunikál, de ez a jövőben megváltozhat, méghozzá az EU miatt.
A Reuters jelentése szerint ugyanis az Európai Unió döntés-előkészítő és végrehajtó szerve, az Európai Bizottság fontolgatja, hogy az iMessage-re is kiterjeszti a tavaly életbe lépett Digitális Piacokról Szóló Törvényt (Digital Markets Act, DMA), ami szabadabb versenyt hivatott biztosítani a nagyobb platformokon, valamint azokkal szemben. Ez a törvénycsomag az, amely rákényszerítette az Apple-re, hogy a jövőben más alkalmazásboltok elérését is engedélyezze a mobiljain az App Store mellett.
Eredetileg a százmilliók által használt iMessage is a szabályozás ernyője alá esett, ám a cupertinóiak elérték, hogy kikerüljön. A Reuters azonban úgy tudja, hogy a Bizottság időközben visszatért a kérdéshez, most pedig az Apple riválisait faggatja az üzenetküldő fontosságáról. A konkurencia állítólag kérdőíveket kapott, amelyeken a csevegő jelentőségére vonatkozó értékelést kell adni. A szondázás emellett a Microsoft három szolgáltatására, a Bing keresőre, az Edge böngészőre és a Microsoft Advertisingre is kitér, így akár ezek is bekerülhetnek a DMA hatáskörébe.
Márpedig ha az Európai Bizottság a konkurenciát faggatja, akkor jó esély van rá, hogy végül az iMessage-et is utoléri a szigorú törvény, hiszen az utóbbi években a Google rengeteget lobbizott azért, hogy az Apple az androidosok számára is tegye elérhetővé a csevegő elérését. Az iPhone-ok jelenleg zöld szövegbuborékokkal különböztetik meg az Androidról érkező, SMS-formájában befogadott üzeneteket, ami az amerikai tinik között kiközösítésekhez is vezetett.
Ezen viszont az EU egész biztosan nem fog változtatni, hiszen a DMA hatásköre csak az uniós országokra terjed ki, és ha sor is kerül az iMessage "felszabadítására", azt önszántából valószínűleg nem fogja máshol is meglépni az Apple.