Ez már 2025, a belépőszintű mobilok sem érnek fabatkát sem, ha nem az AI-jal adják el őket. A Motorola Edge 60 Fusion PR-anyaga is azzal indít, hogy ez az első Edge, ami a Moto AI-jal fogad már első bekapcsoláskor, ugyanakkor véleményünk szerint nem (csak) emiatt érdemes a figyelemre ez a szokatlan színekben pompázó mobil.
A korábbi Motorola Edge mobilok között is akadt már több, ami vonzó ár/érték arányával felhívta magára a figyelmet, ráadásul a cég nem feltétlenül a kínai gyártók vonalát követi minden tekintetben - például a kezelőfelület közelebb áll a natúr (stock) Android élményhez, emellett több, például biztonsági funkció is az anyacég Lenovótól érkezett, amelyeknek minden felhasználó hasznát veheti.
Pantone a fedélzeten
A Motorola már korábban összeszűrte a levet a Pantone-nal, így nem meglepetés, hogy a legújabb Edge 60 Fusion is különleges színekben pompázik. A vegán bőr hátlap és a műanyag keret egyaránt színes, sőt, a dobozban lapuló ajándék tok is passzol a mobil színéhez. Jelenleg háromféle variáció érhető el, az Amazonite (türkiz-szerű), a Zephyr (rózsaszín-szerű), valamint a Slipstream (kékes-lilás).
Ahogy a legtöbb Apple, Samsung, Google és Honor készülék egyre határozottabb, lapos és éles élekkel határolt keretet kap, gondolhatnánk, hogy a Motorola is beáll a sorba és követi a trendet. Nos, épp ellenkezőleg, az Edge 60 Fusion 4 irányba hajlított kijelzője waterfall-szerűen úszik rá az oldalsó hosszanti élekre, miközben a többi keret is kellemesen keskeny. Ez a kijelző amúgy igen jó példány, a pOLED FHD+ felbontása és HDR10+ képessége jónak számít ebben a szegmensben, az akár 4500 nites fényerő pedig egyenesen csúcs. A kijelző további különlegessége, hogy Pantone-hitelesített, vagyis a színhelyességre nem lehet panasz. Dolby Vision azonban nincsen, bár némileg kárpótolhat a multimédia terén, hogy legalább a hangzás Dolby Atmos hitelesített.
Fontos tulajdonsága a mobilnak, hogy a hajlított kijelző ellenére is kapott megfelelő védelmet, a Corning Gorilla Glass 7i-t, amit IP69-es por- és vízsugár-állóság egészít ki, valamint a MIL-STD-810H szabványnak megfelelő strapabíróság. Ez a gyártó állítása szerint annyit tesz, hogy 1,2 méter magasból való leejtést is képes túlélni a mobil - persze ha mégsem teszi ezt, sajnos az alap garancia nem terjed ki az ebből eredő károk javítására.
A mobilt a MediaTek Dimensity 7300 SoC hajtja, ami 8-magos felépítésű, 4 nm-en gyártott, vagyis modern és elvileg ebben a kategóriában nem lehet panasz a sebességére sem. A központi chiphez 8 GB (vagy 12 GB) RAM kapcsolódik, valamint minimum 256 GB tárhely. Előbbi ma már az alapkövetelmény, utóbbi viszont kellemes előrelépés, kár, hogy ez csupán UFS 2.2, így a sebessége nem éppen észvesztő. Ha mégsem lenne elegendő a kapacitás, mSD kártyával bővítheted, ilyenkor a 2 SIM-kártya helyett csak egynek jut hely. Még szerencse, hogy a mobil amúgy eSIM-et is támogat.
Az Edge 60 Fusion 139 ezer forintos árát igyekszik meghazudtolni a nagy és gyorsan tölthető akkumulátor is: az 5200 mAh-s akkut akár 68 wattos töltővel is pumpálhatod - nagy kár, hogy vezeték nélküli töltés nincsen. Van viszont optikai kijelző alatti ujjlenyomat-olvasó, NFC, Wi-Fi 6 és természetesen 5G, valamint NFC is.
A tekintélyes méretű kamerasziget a vékony, mindössze 8 mm-es készülékházból nagyjából 2 mm-re emelkedik ki, de a dobozban található gyári kemény tok nagyszerűen védi a lencséket. A négyzetes szigetet négy részre osztották, ám nem quad-kamerás mobilról van szó, mindössze két fotós egység került a hátlapra. A főkamera 50 MP-es, f/1.9 rekeszértékkel dolgozik, optikai képstabilizálást kapott és autófókuszos. A kiegészítő kamera 13 MP-es szenzort és 120 fokos ultraszéles látószögű lencsét használ, továbbá itt is van autófókusz (de OiS nincsen). Az előlapi szelfikamera 32 MP-es és széles látószögű.
A kamerasziget maradék két helyének egyikére a LED villanó került, a negyedik sarokba pedig egy 3-az-1-ben fényérzékelő, amely a jobb képek elkészítésében segít automatikusan. Bár a telefon beállításakor egy segédleten is végig mehetsz, azért két praktikus funkciót elárulunk: ha oldalirányban kétszer megrázod a mobilt, automatikusan be- és kikapcsol a zseblámpa funkció, ha pedig kétszer le- majd felfordítod a csuklóddal a telefont, a kamera aktiválódik. Mindkettőt kikapcsolhatod, de nem érdemes, mert egy pillanat alatt meg lehet szokni és szeretni.
Dizájnban nem, de szerencsére szoftveres támogatásban igyekszik követni a trendet a Motorola, bár ennél az olcsóbb modellnél azért túl hosszú időtartamot nem kapunk. Az Edge 60 Fusion így Android 15-tel érkezik, amihez még 3 OS-frissítést és 4 évnyi biztonsági frissítést garantál a gyártó - nem sok, de több, mint a semmi.
Hello, Moto AI!
Természetesen a Hello UI-t alaposan megpakolta a Motorola mesterséges intelligenciára épülő rutinokkal, ez lett gyűjtőnéven a Moto AI. A telefon hátlapját kétszer megkoppintva is elő tudod hívni a Moto AI-t, ami praktikus megoldás. Itt kérheted az értesítési panelen megjelenő üzenetek összefoglalását, az aktuális tevékenységed figyelését, majd ennek átírását, összefoglalását, választhatod az Emlékezést, hogy a mobilod elmentse, amit éppen a telefonodon csinálni készülsz, majd ezt később is bármikor elérd, valamint a generatív mesterséges intelligenciát is előcsalogathatod, hogy például képeket hozz létre segítségével. Mindehhez csupán egy Motorola fiókot kell létrehoznod. A funkciók használata során többször is emlékeztet az app, hogy csupán három nyelvet támogat, az angolt, a spanyolt és a portugált, de képes magyarról és magyarra fordítani, ha külön kéred - viszont a válaszok jelentős része angolul jelenik meg.
Az AI mellett a leghasznosabb extra Moto-funkció véleményünk szerint a Smart Connect. Ez nagyszerűen összekapcsolja mobilodat más eszközökkel, például tablettel vagy windowsos PC-vel. Többek között a mobilod kijelzőjét és az appjaidat is eléred PC-n, a fájlkezelés is működik, van közös vágólap, valamint webkameraként is bevetheted a mobilodat. A Moto Secure is hasznos kiegészítés, itt mobilod és adataid biztonságát javíthatod extra funkciókkal.
Összességében az Androidhoz a Motorola által hozzáadott szolgáltatások praktikusak és érdemes mindet kipróbálni (sőt, akár napi szinten használni is). Nálunk a Moto AI magyar nyelv-támogatásának hiánya mellett (minden funkció magyar kezelőfelületen érhető el) mindössze egyetlen dolog árnyalta a képet - a gyárilag előre telepített kéretlen szoftverek. Ilyen a Facebook, a LinkedIn, a TikTok, az Adobe Scan és az Opera. Nem olyan hosszú a lista, de az opcionális megoldásnak jobban örültünk volna.
Bárcsak ilyen lenne minden elérhető árú mobil
Nem fogjuk az egekbe marasztalni a Motorola Edge 60 Fusiont, mert nem tökéletes, de igenis meg kell dicsérnünk, mert nagyon sok mindent jól eltaláltak a tervezők, és mindezt abszolút reálisan árazták be. 139 ezer forintért egy modern külsejű, szerethető és strapabíró mobilod lehet, ami IP69-besorolású, vagyis a vízsugárnak is ellenáll.
A Dimensity 7300-as SoC nem éppen sebességbajnok, de nem is csapnivaló: nagyjából a Snapdragon 7 Gen2 és Gen3 között helyezkedik el, ráadásul érezhető melegedéssel és throttlinggal sem kell számolnod. A GPU már szerényebb, itt a Snapdragonok mögött végzett az Egde 60 Fusion chipje. A tárhely határozottan lassú és a RAM is épp, hogy csak elegendő, ennek ellenére napi használat során beröcögni, akadozni nem fog a mobil, sőt, a Moto AI funkciók is abszolút használható sebességgel pörögnek (beleértve a képalkotást is). A kijelző nagyszerű minőségű, de egy kissé már elszoktunk az ilyen ívelt felülettől és vékony kerettől, amin pengeéles gombok találhatók.
A Motorola Edge 60 Fusion kamerarendszere az előd megoldását örökölte hardveresen. Az 50 MP-es Sony szenzor a főkamerával kiváló képeket készít nappali fényben: részletes, színhelyes és élvezhető képeket. Fotózásnál választhatsz a Természetes és az Automatikus Javítás képstílusok közül, de utóbbinál kicsit hosszabb ideig tart az utómunka, az eredmény pedig alig látható - mi inkább a valamivel gyorsabb utómunkát javasoljuk. Amiben nem annyira acélos a főkamera, az a zoom. Az app 2x-es nagyítást kínál alapértelmezetten, ezt felhúzhatod 10x-esig is, de már 2x-es zoom mellett is elvész néhány részlet, a kontraszt is romlik valamelyest, amit az utómunka sem képes kijavítani. Rossz fényviszonyok mellett sem esik kétségbe az Edge 60 Fusion főkamerája - bár egy kis zaj megjelent a képeken, azért ez nem volt jelentős, és a színek, részletek jól megmaradtak.
Az ultraszéles látószögű kamera kellőképp részletes képeket készít és a színek sem torzulnak, amíg jók a fényviszonyok - ebben a kategóriában ez igen jó eredmény. Ami még jobb hír, hogy van autófókusz, így a makró mód is nagyszerű - sokkal jobb megoldás, mint holmi 2 MP-es harmadik kamerára támaszkodni.
Videózásnál 4K@30 fps a tető, van elektronikus stabilizálás is, plusz menet közben is válthatsz a két hátlapi kamera között. Az extrák között az Audio zoom lehet hasznos, valamint a Motorola egyedi funkcióját, a Tilt-Shiftet is érdemes kipróbálni - újszerű, egyedi videókat tudsz készíteni némi próbálgatást követően.
A kissé túlságosan az alsó kávához közel került ujjlenyomat-olvasó átlagosan gyors, az arcfelismerés jó, a sztereó hangzás pedig, ha nem is falakat döntögető, háttérzajhoz (értsd: pl. podcast hallgatás) azért bőven elmegy és tiszta is. Az üzemidőt a nagy akku és szerény fogyasztású chip mellett rekordernek vártuk, ám a mérések azt mutatták, hogy csupán átlagos (13:18 a PCMark teszt szerint) üzemidővel számolhatsz, ami azért egy teljes napra bőven elegendő. Az sem baj persze, ha jobban lemeríted a mobilodat, a 68 wattos PD-töltés villámgyorsan pumpálja fel az akkut.
Van okod ezt választani
139 ezer forintért jó néhány mobil közül válogathatsz, amelyek egy-egy paraméterben lehetnek jobbak az Edge 60 Fusionnél. A Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G kicsit erősebb, a Poco X7 Pro 5G viszont érezhetően erősebb, gyorsabban tölt és a főkamerája is egészen jó. Ha egyedi megjelenésű és szintén egyedi kezelőfelületű mobilt szeretnél a trendekhez jobban passzoló dizájnnal, a Nothing Phone (3a) jó választás, erősebb is, de kicsit drágább. Ha számodra az a legfontosabb, hogy ismert és népszerű márkát válassz hosszabb szoftveres támogatással, a Samsung Galaxy A36-ot vizsgáld meg közelebbről, és próbálj ne arra gondolni, hogy az Edge 60 Fusion szinte minden tekintetben jobb választás lett volna - ráadásul az A36 listáron jelentősen drágább.
Persze ezt felülírhatja egy szolgáltatói akció, ahol a Motorolának még van hová fejlődnie - sajnos tesztünk alanyának elérhetősége az open marketre, vagyis a szaküzletekre korlátozódik. A szolgáltatók közül a Telekom az, akinél az Edge 60 más verziója elérhető lesz valamivel később.