Hirdetés

Most már tényleg turistákat juttatott az űrbe a Virgin Galactic



|

Egy 80 éves, Parkinson-kórban szenvedő egykori olimpikon is megtette a nagy utat.

Hirdetés

2021 nyarán valóságos párbaj alakult ki a privát űrvállalatok között, amikor a Virgin Group mögött álló Richard Branson Virgin Galacticje és az Amazon-alapító Jeff Bezoshoz tartozó Blue Origin azon versengtek, hogy ki hajtja végre az első éles repülést.

Ezt a csatát ugyan még a valamivel kisebb (100 helyett 90 km-es) magasságot célzó Virgin Galactic nyerte, később azonban Bezosék behozták a lemaradást, és előbb juttattak fizető ügyfeleket a világűrbe. Branson ezt most azzal igyekszik ellensúlyozni, hogy rövid időn belül két "első utat" is megejtett.

Június végén attól volt hangos a sajtó, hogy a Virgin Galactic repülőgépre hajazó járműve először szállított turistákat a világmindenség peremére, ami ugyan alapvetően igaz volt, a fedélzeten viszont nem magánszemélyek tartózkodtak, hanem az olasz légierő és az olasz Nemzeti Kutatási Tanács egy szakértője, akik kísérleteket végeztek a kevesebb mint 14 perces út során.

Hirdetés

Ez kapóra jött a cégnek, amely a nemrég levezényelt második küldetést (Galactic 02) így ismét "elsőként" harangozhatta be, mivel most fordult elő először, hogy privát utasokkal tették meg az égi kiruccanást. A VSS Unity nevű űrhajót szállító VMS Eve repülőgép csütörtökön, helyi idő szerint reggel 8 óra 30 perckor szállt fel az Egyesült Államokbeli Új-Mexikóban.

Az egyik utas az egykori olimpiai kenus, Jon Goodwin volt, aki Parkinson-betegként, 80 évesen tette meg az utat, mellette pedig egy anya és lánya (Keisha Schahaff és Anastatia Mayers) foglaltak helyet, akik a Virgin Galactic sorsolásán nyerték meg a lehetőséget. A turisták mellett háromfős legénységet is szállító VSS Unity egészen 88,5 km-es magasságig vitte a nézelődőket, amiről egy látványos összefoglalót is kaptunk a cégtől:

A 18 éves Anastatia Mayers ezzel a legfiatalabb ember lett a világűrben (az előző rekorder szintén 18 éves volt, de valamivel idősebb), a Goodwin pedig az első olimpikon, aki odafent járt. Az 1972-es müncheni olimpián versenyző sportoló a mindennel együtt 2 órás utat követően azt mondta, hogy ez volt élete legizgalmasabb napja, szürreálisként jellemezve a túra során átélt 3,5 Mach-os gyorsulást.

A Virgin Galactic legolcsóbb jegye 450 ezer dollárba kerül, ezért cserébe a vállalat a világűr NASA által elismert határáig viszi az utasokat. A rivális Blue Origin vitatja, hogy ez valódi űrutazás, mivel a nemzetközi tudományos közösségben a 100 km-es magasságban húzódó Kármán-vonalat tekintik a valódi határnak.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.