Még szerdán jelentette be a Facebook, hogy reagálva az ausztrál médiapiaci szabályozásról szóló úgynevezett bigtech-törvényre, a továbbiakban letiltja a hírek közzétételét vagy megosztását ausztráliai platformján. Azaz az ausztrál kiadók ezentúl nem tudnak tartalmat megosztani vagy közzétenni, és ez a felhasználók számára sem engedélyezett.
Az amerikai technológiai óriás és az ausztrál kormány harcának kereszttüzébe keveredtek azonban a kormányzati szervek és nonprofit szervezetek. A blokkolásnak áldozatául estek olyan Facebook-oldalak is, mint az Orvosok határok nélkül, a St. Vincent's Health szeretetszolgálat, a meteorológiai szolgálat, a tűzoltó- és mentőszolgálat, valamint a készenléti szervek és sürgősségi kórházak több államban is.
Nem egyértelmű, mi a hír és mi nem
A Facebook elismerte a hibát, és bejelentette, hogy a kormányzati és nem híroldalakat a blokkolás nem érinti.
"Az általunk végrehajtott intézkedések arra irányulnak, hogy korlátozzuk az ausztrál kiadókat és embereket az ausztrál és nemzetközi hírtartalmak megtekintésétől és megosztásától. Mivel a törvény nem ad egyértelmű útmutatást a hírtartalom meghatározására vonatkozóan, tág fogalom-meghatározással éltünk annak érdekében, hogy tiszteletben tartsuk a megfogalmazott törvénytervezetet. Természetesen minden véletlenül érintett oldalt feloldunk a blokkolás alól."
Az érintett kormányzati oldalak többségét azóta helyreállították, és a nap folyamán minden más, nem média jellegű oldal, visszakapja a hozzáférést a fiókjához.
Mindenkinek jó, ha van hír
Mint ismeretes az ausztrál parlamentben, decemberben indítványozták egy, a médiapiacot szabályozó kódex bevezetését, amely rákényszerítené az olyan nagy tech cégeket, mint a Google és a Facebook, hogy fizessenek az ausztrál sajtóorgánumokból átvett hírtartalmakért, ennek elmaradása pedig pénzbírsággal járna.
A blokkolás előtt a közösségi platform kiadott egy közleményt, amiben leszögezte, hogy a törvényjavaslat alapjaiban érti félre a Facebook és a médiaoldalak közötti üzleti kapcsolatot, hiszen minden kiadó és újság számára előnyös, ha tartalmaikat népszerűsítik a közösségi oldalakon, ehhez pedig konkrét adatokat is szolgáltattak, miszerint a forgalom becsült értéke mintegy 315 millió amerikai dollárnak felel meg. Hogy ez egyébként mennyire a fogyasztói szokások torzulásának következménye, illetve a sajtótermékek kiszolgáltatottsága a közösségi platformnak, az persze más kérdés, ettől még jelenleg ebben a kérdésben a Facebook kezében van a gyeplő.
Zuckerberg cége szerint mivel nem tudnak megfelelni a szigorú törvényi szabályozásnak, ami egyszerűen figyelmen kívül hagyja ezt a tényt, így fájó szívvel, de letiltják a médiacégek fiókjait.
Fenyegetőzések oda-vissza
A múlt hónap is hangos volt a törvénytervezettől, a Google is erősen vitatja létjogosultságát, és azzal fenyegetőzött, hogy a törvény elfogadását követően azonnal kivonja keresőmotorját Ausztráliából. Az ausztrál kormányfő, Scott Morrison megfelelőnek tartja az ausztrál fogyasztóvédelmi és versenyhatóság által kidolgozott tervezetet, és mint mondta:
Fenyegetésekre nem reagálunk.