Oroszország és Kína az elmúlt években egyre szorosabb kapcsolatba kerültek egymással, ami az ukrajnai háború kitörésével ugyan tovább mélyült, maga a közeledési folyamat azonban már korábban elkezdődött. Ennek jegyében a Roszkozmosz és a Kínai Űrügynökség (CNSA) már 2021-ben bejelentették, hogy egy közösen üzemeltetett, tudományos célú holdbázist szeretnének létrehozni Scientific Lunar Station néven.
Az elmúlt napokban egy kínai koncepcióvideó látványosan megmutatta, hogyan is nézhet ez ki a gyakorlatban, ezzel párhuzamosan pedig Juri Boriszov, az orosz űrügynökség igazgatója is megszólalt a projekt kapcsán. A vezető először márciusban beszélt arról, hogy Kína és Oroszország "komolyan fontolóra vették", hogy egy Holdon telepített atomreaktort használjanak az ILRS energiaellátására, most pedig a Newsweek beszámolója szerint egy cikkben azt ígérte, hogy a közös holdbázis két fázisban kerül felépítésre, 2025 és 2035 között.
Az állami RIA Novostyi hírügynökség által publikált írás alapján az atomreaktor fejlesztése folyamatban van, melynek jegyében Oroszország és Kína kísérleti- és kutatási létesítmények felépítésén dolgoznak. Boriszov a cikkben amellett érvelt, hogy szükség van egy hosszú távon is használható, megbízható nukleáris energiaforrásra, mivel a holdi éjszakák 14 napon át tartanak, a napelemek pedig nem képesek ilyen sokáig tárolni a felszerelések működtetéséhez szükséges energiát.
Egyelőre nincs bizonyíték arra, hogy a Roszkozmosz és a CNSA tervének katonai vetülete is lenne, a szomszédos égitest viszont a hidegháború óta nem élvezett ekkora figyelmet, hiszen az orosz-kínai bázisépítéssel párhuzamosan az amerikai NASA és néhány szövetséges ország egy újabb emberes Holdra szálláson dolgoznak az Artemis-program keretében, az elmúlt hónapok során pedig Japán, India és az Egyesült Államok is szondákkal landoltak az égitest felszínén.