A világ legbefolyásosabb mobilgyártói között hiába is keressük a Fairphone nevét, cserébe viszont a 2013-ban alapított holland márka már akkor is a fenntarthatóságra és a könnyű szerelhetőségre helyezte a hangsúlyt, amikor a Samsunghoz és az Apple-höz hasonló nagy játékosok még hallani sem akartak ezekről a tényezőkről.
Míg a népszerűbb gyártókat elsősorban különféle törvénymódosítások kényszerítették a szemléletük (legalábbis részleges) megváltoztatására, addig a Fairphone mindig is az újrahasznosított anyagokra, a méltányos kereskedelemből származó alkatrészekre és a moduláris kialakításra épített, a jövőben pedig a megfizethetőség is szerephez juthat az egyenletben.
A cégnek ugyanis Reinier Hendriks személyében új vezérigazgatója van, aki a német Handelsblattnak nyilatkozva feltárta, hogy a későbbiek során szeretne előállni egy modellel, ami a 400 eurós okostelefonok ligájában versenyez. Az adók nélkül 156 ezer forintra lefordítható ár jelentősen olcsóbb a tavaly augusztus óta forgalmazott Fairphone 5-nél, ezért ugyanis 599 eurót, vagyis 233 ezer forintot kér a cég.
Az árcsökkentő stratégia kulcseleme a terjeszkedés, melynek kapcsán Hendriks azt reméli, hogy az ebből eredő nagyobb rendelési volumen révén kedvezményeket kaphat a beszállítóktól. A növekedési stratégia részeként a Fairphone 23 új piacra szeretne szállítani a meglévők mellett, amelyek között egyébként hazánk már ott is van, vagyis a magyar rendelőknek nem kell a bővítésre várniuk.
Az olcsóbb Fairphone-ra viszont igen, amelyet illetően nagy kérdés, hogy milyen kompromisszumokkal jár majd a barátságosabb árcédula. A fenntarthatóság ugyanis már a Fairphone esetében is nyomot hagy a hardveren, ami a gyengécske QCM6490-es processzorral elmarad a hasonló árban mozgó vetélytársaktól, nem beszélve arról, hogy a mobil még mindig nem kapta meg az Android 14 operációs rendszert.
A holland gyártó számára mindenesetre most a pénzügyi feltételek is adottak az új lendületvételhez, a vezérigazgató ugyanis elmondta, hogy az elmúlt három évben ha csekély mértékben is, de nyereségesen üzemeltek, tavaly pedig egy fenntarthatóságra fókuszáló konzorciumtól 49 millió eurónyi befektetésre is szert tettek.