Hosszú és nem mindig felhőtlen múltra tekint vissza a Facebook adatvédelmi kérdések tekintetében, de szerencsére a WhatsApp jó ideig távol tudta tartani magát ettől a gyakorlattól - egészen mostanáig, miután az üzenetküldő alkalmazás január negyedikén frissítette adatvédelmi szabályzatát. Eszerint a felhasználók vagy beleegyeznek abba, hogy minden beazonosításra alkalmas felhasználói adataikat átengedményezik az anyacég Facebooknak, vagy lemondanak a szolgáltatásról.
Középút nincs a február 8-án életbe lépő módosításokkal kapcsolatban, bár most még átugorhatják a figyelmeztetést, kevesebb mint egy hónap múlva már csak egyetlen opció, a beleegyezés marad, amennyiben továbbra is használni akarják az alkalmazást.
Noha sokan különösebb gondolkodás nélkül elfogadnák az ártatlannak tűnő módosításokat, kicsit alaposabban szemügyre véve kiderül: ezzel beleegyeznek abba, hogy a WhatsApp átadhatja adataikat a Facebooknak és a cégcsoport többi tagjának, valamint harmadik félnek is. Szerencsére, az EU-ban a GDPR korlátozza az ilyen irányú üzleti célkitűzéseket, ami azt jelenti, hogy ezek csakis a WhatsApp-platform fejlesztésére használhatók fel.
Bár mondhatnánk, hogy minderre azért van szükség, mert a Facebook egyetlen ernyő alá kívánja hozni az üzenetküldő szolgáltatásait, de minden bizonnyal üzleti céljai érdekében is jól jönne az olyan adatok felhasználása, mint a fiókinformációk, pénzügyi tranzakciók (WhatsApp Pay) vagy éppen a felhasználók neve, profilképe, státuszbejegyzései, kapcsolattartási és mobileszköz adatai is. Ugyan a WhatsApp végponttól végpontig terjedő titkosítást használ, azaz a felhasználók közti üzenetváltások tartalmába még az üzemeltető sem képes belelátni, a megjelenő metaadatok olyan adatvagyont jelentenek, amelyek igencsak sokat lendítenének a Facebook hirdetési szolgáltatásának bővítésén.
A széleskörű felháborodás ellenére is kicsi az esély arra, hogy a WhatsApp visszavonja a beharangozott módosításokat, vagy legalábbis választási lehetőséget adna a felhasználóknak, akik tömegesen vándoroltak át más, kevésbé ismert platformokra, a Telegram és Signal alkalmazások kiugró letöltési számain ez jól látszódik.
Erre a WhatsApp is kénytelen volt reagálni, menteni a menthetőt, így egy infografika segítségével próbálta tisztázni a helyzetet. Eszerint sem a WhatsApp, sem a Facebook nem nézhet vagy hallgathat bele a privát üzenetekbe, azaz a magánszféra védelme garantált, ez alatt pedig egy - igen rövid - lista látható, hogy milyen információkat nem oszt meg az anyavállalattal, bár szó sincs mindazokról, a vélhetően hosszabb listát igénylő adatokról, amelyek viszont gyűjt és átad a Facebooknak.
Our privacy policy update does not affect the privacy of your messages with friends or family. Learn more about how we protect your privacy as well as what we do NOT share with Facebook here: https://t.co/VzAnxFR7NQ
— WhatsApp (@WhatsApp) January 12, 2021