Tegnap írtunk róla, hogy kis túlzással ugyan, de a fél internet lebénult, akkor még ismeretlen okokból. Egy szűk órán át emiatt elérhetetlen volt a Spotify, a Twitter, a Reddit, az Amazon és még sok más nagy forgalmú weboldal.
Azóta természetesen kiderült, hogy mi okozta a globálisan érzékelhető leállást. Egészen elképesztő, hogy egy ilyen aprónak tűnő dolog ekkora volumenű hatást tud gyakorolni az internet jelentős részére.
Ahhoz, hogy a felhasználók a mindennapokban zökkenőmentesen tudjanak böngészni, CDN-ekre, azaz tartalomelosztó hálózatokra van szükség. Ilyen például a Fastly is, akiknél tegnap a fennakadás történt. A cég beszámolója szerint az egyik ügyfelük változtatott beállítást, ami végül az egész hálózat összeomlásához vezetett.
Tegnap még a 404-es oldalak is elérhetetlenné váltak.
A Fastly nem tudta megmondani, hogy a korábbi teszteken miért nem bukott ki, hogy hibás lehet a beállítás, azt viszont elmondták, hogy a feltérképezés és hibaelhárítás körülbelül 49 perc alatt sikerült a mérnökeiknek.
A hasonló hibák rendszerszintű hiányosságokra világítanak rá. Ilyenkor kérdésessé válik, hogy mennyire működőképes egy olyan szerkezet, ami ekkora jelentősséggel van az internet nagy részére, mégis egy apró hibától képes megbicsaklani.