Szerencsére nagyon kevesen vannak már azok, akik kizárólag egy-egy márkajel, vagy éppen a szín alapján választanak laptopot. Különösen munkára szánt PC-k esetében kell alaposabban megnézni, mit is választunk, mert hiába a vagány külső, vagy egy-egy figyelemre méltó technikai paraméter, ha minden más tekintetben alulteljesít a kiszemelt gép.
Szintén jó irányt mutat, hogy egyre kevesebben vannak azok, akik munkára, üzleti felhasználásra belépőszintű, végfelhasználóknak szánt notebookok közül választanak. Viszont ezzel meg is érkeztünk a következő problémához: sok olyan - akár nagynevű és hazánkban népszerű - PC-gyártó termékei vannak forgalomban, amelyekre sok mindent lehet mondani, de azt, hogy modern, vagy hogy megbízható, azt semmiképp.
Merthogy a modern nem csupán azt jelenti, hogy a processzor a legújabb generációba tartozik, vagy hogy a kijelző mekkora fényerőre képes: a strapabíróság, a portok, az adatvédelem, a biometrikus azonosítás, a javíthatóság és még egy sor egyéb tulajdonság határozza meg, melyik notebook az, amelyik hosszú éveken át hű társad lesz munkád során.
Megbízhatóság és biztonság
Két olyan tulajdonság, amiknek egyértelműnek kéne lenniük, amikor bármilyen laptopot választunk, ha pedig üzleti célú gépről van szó, szinte kötelező érvényű mindkettő. Sajnos azonban sok üzleti laptop esetében az olyan paraméterek, mint például a zsanér tartóssága, a csatlakozók robusztus felépítése, vagy például a rázkódásnak, sokknak való ellenállás nem jobbak, mint egy átlagos modell esetében. Az ASUS ExpertBook P1 például 50 ezer felnyitásnak és lezárásnak is ellenáll a megerősített zsanérjának köszönhetően, egy átlag laptopnál kétszer jobban bírja a rázkódást és esést, a speciális kialakítású portok pedig háromszor annyi csatlakoztatást bírnak ki érintkezési hiba nélkül.
A biztonság terén már a legkisebb ExpertBook P konfiguráció is hardveres TPM 2.0 chippel rendelkezik, a webkamerát fizikai lappal takarhatod le, blokkolhatod a BIOS/UEFI-hozzáférést és az USB-s adathordozók csatlakoztatását is. Minden modell esetében elérhető biometrikus azonosítás, legyen az ujjlenyomat-érzékelés vagy arcfelismerés, van fájlmegsemmisítő, biztonságos HDD/SSD törlés, az előre telepített Windows 11 Pro rendszerhez pedig jár az egy éves McAfee antivírus szoftver.
Ideális hardverfelépítés
Munka során többféle periféria csatlakoztatása is szükséges lehet, ezért jön kapóra, hogy az ExpertBook P1 minden szükséges portot felvonultat - beleértve a gigabites LAN-t is. A megerősített portoknál nem kell találgatnod, hogy vajon milyen szabványnak felelnek meg: a két USB Type-C port egységesen USB 3.2 Gen2 típusú és töltésre is bevethető, a normál USB portok pedig nem a 24 éves 2.0-ás szabványt, hanem a jelentősen gyorsabb USB 3.2 Gen1 szabványt támogatják. A Type-C portok nem csupán adatátvitelre vethetők be, tölteni is ezen keresztül tudod gépedet. A töltőfejen is látszik, hogy nem egy régi fejlesztés újramelegítéséről van szó: a töltő kompakt és könnyű, a hagyományos, tégla-formájú, fél kilogrammos nehezékek helyett egy 300 grammos, kicsi és abszolút univerzális töltőt kell csak magaddal vinned, ráadásul a Type-C-nek köszönhetően ezzel bármikor gyorstöltheted telefonodat, vagy más egyéb kütyüdet.
Az Intel-alapú ExpertBook P-széria tervezésekor a könnyű karbantartásra, bővítésre, szerelhetőségre is nagy figyelmet fordítottak. A rendszermemória külön foglalatba helyezett, így az LPDDR5X típusú modulok könnyedén cserélhetők, bővíthetők akár 64 GB kapacitásig. Szintén nagy rugalmasságot találunk az adattároló részen. Akár két PCIe 4.0-s M.2-es SSD-t is képes fogadni a notebook, sőt, ezek RAID tömbbe is szervezhetők, ezáltal máris megteremtve a redundáns adattárolást.
Az akkumulátor csavarozás nélkül, könnyen szerelhető, a Wi-Fi-antenna csatlakozóit extra fedlappal védik, a hűtés pedig megfelelően túlméretezett ahhoz, hogy tartós terhelés esetén se forrósodjon fel a gép. Apropó akkumulátor: az ExpertBook P1 üzemidejében sem fogsz csalódni, az átlagosnál jelentősen nagyobbra, a P1503 esetében 63 Wh kapacitásra méretezték az akkumulátort, ám az ötletes tervezésnek és modern gyártásnak köszönhetően a gép nem lett nehezebb konkurenseinél, 1,6 kg csupán.
MI a kezed alatt
A biztonság, tartósság és könnyű karbantartás mellett szoftveres oldalon is hasznos szolgáltatások várnak. Az egyéves McAfee antivírus licenc, a Windows 11 Pro operációs rendszer, a biometrikus azonosítás mellett az ExpertBook notebookokkal ingyenes extraként érkező AI ExpertMeet szolgáltatáscsomag segíti munkádat. A webkamera képén bármely videochat programban vízjelként elhelyezheted QR-kódos névjegyedet, prezentáció során pedig vízjelezheted a megosztott ablakot, elkerülendő a kiszivárogtatást. Dedikált AI-funkciót vethetsz be a lefordított feliratok megjelenítésére, sőt, az AI ExpertMeet a megbeszélések hanganyagából szöveges átiratot készít, amiben a több előadót is felismeri és külön kezeli. Egyetlen gombnyomással összefoglalót is kérhetsz a megbeszélésekről, ahol az MI rutin a kulcsfontosságú részleteket emeli ki a teljes meeting anyagából. Mindez az ASUS ExpertBookokkal járó szolgáltatás.
Munkában nincs kompromisszum
Ha az ASUS ExpertBook P1 notebookra esik a választásod, nem csupán megfizethető, átlagon felüli strapabíróságú, modern laptopod lesz, megbízhatóság, szerelhetőség és szoftveres felszereltség tekintetében is az egyik legjobbat választod. A katonai szabványoknak megfelelő strapabíróság, hosszú üzemidő és kiváló sebesség mellett modern és kompakt maga a gép és a hozzá járó univerzális USB Type-C töltő is, van fizikai behatolás-érzékelés, BIOS-védelem, letiltható USB tárolókezelés, hardveres TPM 2.0 chip, Windows 11 Pro rendszer, biometrikus azonosítás, dupla SSD, valamint a máshol csak fizetős szolgáltatásként elérhető, ám itt az alapcsomag részeként járó üzleti AI-funkciók. Óriási a kínálat az üzleti notebookok piacán, de ha tényleg modern, megbízható, hosszú évekig jól használható laptopot keresel elérhető áron, az ExpertBook az egyik legjobb választás. Az ASUS hivatalos eShopjában többféle konfigurációban is elérheted az ExpertBook P1-et.