Nemrég számoltunk be a The Wall Street Journal cikksorozatáról, amely kiszivárgott dokumentumok alapján leleplezte, hogy az Instagram titokban beható vizsgálatokat végzett, és arra jutott, hogy a saját szolgáltatása rendkívül ártalmas a tinédzserkorú felhasználók lelki egészségére.
A lebukás azért is jött rosszkor a közösségi oldalnak, illetve a mögötte álló Facebooknak, mert a cég néhány hónapja bejelentette, hogy kifejezetten gyerekeknek szóló alkalmazással szeretne előállni. A terv már akkor is széles körű tiltakozást váltott ki, 44 szenátor követelte a visszavonását, a WSJ anyagaival pedig most újabb lendületet vett a kritikusok szülői csoportokat is tömörítő tábora.
A dolog most úgy áll, hogy két szenátor kezdeményezésére hivatalos vizsgálat indul a Facebook ellen annak kiderítésére, hogy pontosan mit és mióta tud a vállalat a szolgáltatásai fiatalkorúakra gyakorolt hatásáról. Zuckerbergék pedig értenek az erő politikájából, mivel nemrég hivatalosan is bejelentették, hogy határozatlan ideig késleltetik a gyerekeknek szánt Instagram elindítását.
"Hallom a projekttel kapcsolatos aggodalmakat, ezért olyan lépéseket jelentünk be, melyek biztosítják a helyes megvalósítást."
- közölte Adam Mosseri, az Instagram vezetője. A platform első embere viszont tagadta, hogy a szüneteltetés a koncepció visszásságának elismerése lenne, szerinte ugyanis továbbra is ez a "helyes döntés".
Az Instagram ennek kapcsán azzal érvel, hogy a gyerek-insta nagyobb szabadságot adna a szülők kezébe a legkisebbek ellenőrzésére és az általuk látható tartalmak kontrollálására. Hasonló koncepciót alkalmaz a TikTok mögött álló ByteDance is, amely a zenés-videós platform kínai változatánál állt elő egy erősen korlátozott, gyerekeknek szánt kiadással.