Egy ország várja már, hogy mikor indulhat a világűrbe Farkas Bertalan után az első magyar űrhajós a HUNOR-program keretén belül. Kapu Tibor hamarosan útra kelhet, hogy más nemzetiségű kollégáival egy rövid időszakot kutatással tölthessen a Nemzetközi Űrállomáson (ISS), ám valójában nem ő lesz a második magyar, aki az űrben járt.
Az ezredforduló után a neves, magyar származású szoftverfejlesztő milliárdos Charles Simonyi, kétszer is megfordult a világűrben, mint turista. Igaz, még most sem túl gyakoriak az ilyen kereskedelmi utak, de az elmúlt évtizedekben többen is rászánták azt a 20-25 millió dollárt, hogy megnézhessék a sztratoszférán túli világot.
Arra azonban mostanáig még nem került sor, hogy valaki űrsétán vehessen részt egy ilyen út alkalmával. A SpaceX viszont most lehetővé teszi egy kalandvágyó milliárdosnak - feltehetőleg egy vagyonért - hogy részese lehessen ennek az élménynek.
A Polaris Dawn nevű, piaci alapon szervezett űrprogramot egy multimilliárdos vállalkozó, Jared Isaacman fizette ki a SpaceX-nek. A küldetésért felelős szakembere a vállalat részéről a hét közepén jelentették be az indulás időpontját, mely július 31-én veheti kezdetét, ha nem lesz semmilyen akadályozó tényező.
Az utat Isaacman és a legénység egy Falcon 9-es rakéta segítségével, egy SpaceX Dragon űrhajó fedélzetén fogják megtenni. Mielőtt űrsétára indul a milliárdos a SpaceX saját gyártmányú szkafanderében, a vele utazó asztronauták elvégzik a szükséges teszteket.
Erre mintegy 700 kilométerrel a Föld felszíne fölött fog sor kerülni a tervek szerint. Más szempontból is egyedi lesz ez az út, hiszen az Apollo-program óta nem járt ember ilyen magasságban. A Polaris Dawn útját a tervek szerint még két további hasonló fogja követni a Polaris-program keretén belül.