Mióta elkészültek az első mesterséges intelligenciára épülő generatív szöveges modellek, azóta téma a csalás problémája. Rengeteg tanár és cégvezető tart attól, hogy dolgozóik vagy diákjaik AI segítségével íratják meg a munkáikat, és a plagizálás, vagy forráskritika is egyre nehezebb, hiszen eleve nehéz (főleg angol nyelven) kiszűrni az így készült anyagokat. Van persze megoldás erre is, amit egyébként maga az OpenAI, a ChatGPT mögött álló cég már ki is dolgozott.
A Wall Street Journal jelentése szerint az OpenAI már egy évvel ezelőtt összerakott egy megoldást, amivel vízjelezni lehetne az AI-jal készült szövegeket. A program elrejt egy mintázatot a sorokban, ami akkor is észlelhető marad, ha a kliens átfogalmazza a kapott anyagot. A vízjelezés egy meglehetősen kifinomult metodikát alkalmaz, de ezesetben felmerül a kérdés: miért nem használják már ezt a dolgot?
A válasz persze az, hogy az OpenAI felmérése szerint a felhasználók közel 30 százaléka elfordulna a ChatGPT-től, ha észlelhető lenne a mesterséges intelligencia munkája. A cég nyilván nem akar kiadni olyan eszközt, amivel csökkentheti a saját bevételeit, így a The Verge jelentése szerint épp új megoldások után néznek. Metaadat elrejtését teszteleik jelenleg, ami egyelőre felemás sikerrel működik.
Lehet, hogy nem a legjobb ötlet attól a cégtől várni a megoldást, amelyik konkrétan profitál az AI-t használó diákokból és dolgozókból. Egyelőre azonban senki nem lát alternatívát.