Június 22-én reggel a kínai Hszicsangi Űrközpontból egy különleges műholdat indítottak, amely két francia és két kínai műszert hordozott. A Space Variable Objects Monitor (SVOM) nevű műholdat egy Csang-cseng 2C rakéta juttatta az űrbe. A küldetés célja a gammakitörések megfigyelése volt - ezek hatalmas energiakitörések, csillagok pusztulása vagy összeütközése során keletkeznek.
A China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC) sikeresnek minősítette az indítást, de a rakéta mérgező törmeléke lakott területre zuhant, ami értelemszerűen nem kis riadalmat keltett. Videófelvételek tanúsítják, hogy a rakéta egy darabja lakott területre esett, Kujcsou tartománybeli Guiding megyében.
A hatóságok ideiglenesen veszélyzónának nyilvánították a területet, mivel a rakéta hajtóanyaga, a nitrogén-tetroxid és dimetil-hidrazin keveréke mérgező gázokat bocsát ki.
Heads up: it's been a while, but this kind of falling booster action was a feature of the Long March 3B launches of Beidou satellites from Xichang. https://t.co/rRM0mQ2g0p https://t.co/UnFXaoGgC4 pic.twitter.com/7XkRCTFLaW
— Andrew Jones (@AJ_FI) December 26, 2023
A SVOM projekt a Kínai Nemzeti Űrügynökség (CNSA) és a Francia Űrkutatási Központ (CNES) közös vállalkozása. A gammakitörések kutatása révén a tudósok jobban megérthetik a fekete lyukak keletkezését és más csillagászati jelenségeket.
Kínában nem ritkák a rakétaindításokkal járó balesetek. Az ország indítóhelyszínei a hidegháború idején, a szárazföld belsejében létesültek, ezért a hatóságok gyakran figyelmeztetik a lakosságot a potenciálisan leeső törmelék veszélyeire.
Az SVOM indítása Kína 29. rakétaindítása volt az idén, és az ország tervei szerint 2024-ben összesen 100 rakétát indítanak majd, amelyből körülbelül 30 kereskedelmi célú lesz.