Az emberi agy közel 86 milliárd idegsejt hathatós támogatásával működik. Ezek mindegyike szinaptikus kapcsolatban áll más idegsejtekkel, és ezen kapcsolódási pontok segítségével közvetít ingerületeket és információkat. A szinapszisok száma nehezen állapítható meg, de a kutatók legalább 100 billióra becsülik, és egy neuron akár több mint tízezer szinaptikus kapcsolatot is létesíthet.
Az emberi agy működése során úgy tudja megspórolni magának a munkát, hogy a szinaptikus rendszeren keresztül párhuzamosan futtat egy sor adatátvitelt és egyéb feladatokat, úgy, hogy ehhez lényegesen kevesebb energiát használ.
Ezt a fajta működést alkalmazná egy úgynevezett neuromorfikus szuperszámítógép megépítéséhez a Nyugat Sydney-i Egyetem Nemzetközi Neuromorfikus Rendszerek Központjának (ICNS) kutatócsoportja. A DeepSouth névre keresztelt gép különlegessége abban áll, hogy nagy mennyiségű adatot dolgoz fel bámulatos ütemben, és ehhez meglepően kevés energiát vet be az elvégzett feladatok számosságához képest. A szuperszámítógép méretben is veri hasonló feladatokat végző társait: sokkal kisebb, mint bármely korábbi modell.
Az eszköztől azt várják a projekten dolgozó szakemberek, hogy konstruktív segítséget nyújtson a robotika, az űrkutatás, az orvostudomány és az AI-jal kapcsolatos kutatások során. A kutatást a tudományos világ mérvadó szereplői fokozott érdeklődéssel figyelik többek között azért, mert az a hagyományos, Neumann-architektúrán alapuló rendszerekkel szemben a számítógép egyes elemeit az emberi agy működésének rendszerei alapján építi fel.
A kész gép - a projekten dolgozók ígérete szerint - könnyen átkonfigurálható és átméretezhető lesz, hordozható változatot is fognak készíteni belőle. A DeepSouth, aminek a nevét az IBM TrueNorth-a és a Kaszparovot a kilencvenes években sakkban legyőző Deep Blue számítógép ihlette, jövő áprilisban kezdi meg munkáját Ausztráliában.