A 3D-nyomtatókkal rég nem csak asztaldíszeket és sütiket készítenek. A németországi Beckumban például szeptember óta készül az első olyan lakóház, amely 3D-nyomtató segítségével. Egy kétszintes, 160 négyzetméteres alapterületű épületről beszélünk.
Wallenhausenben pedig egy ötlakásos társasházat húznak fel ugyanezzel a technológiával, ott egy 380 négyzetméter lakóterületű, háromemeletes házat fognak átadni, amely Európa legnagyobb nyomtatott lakóépülete is egyben.
Az egyik legmeghökkentőbb dolog, hogy a társasház építésénél a nyomtatási folyamat csak 6 hetet igényel. A PERI munkáját a 3D-s betonnyomtatásra szakosodott dán COBOD segíti az építkezésben, és a két fél bízik benne, hogy elterjed majd az ágazatban a technológia.
A felhasznált COBOD BOD2 a világ leggyorsabb és egyben egyik legnagyobb 3D-s betonnyomtatója, amely moduláris is. A végleges betonelemeket rétegenként, időzített kötésű, speciális fejlesztésű, cementalapú anyagból húzzák fel egy olyan nyomtatófejjel, ami három tengelyen mozog egy fém kereten. A nyomtatót így át sem kell helyezni vagy állítani, a folyamat tehát olcsóbb és gyorsabb, két ember is tudja üzemeltetni.
A betonnyomtató másodpercenként 1 méteres sebességgel dolgozik, ez a gyakorlatban 5 perc alatt egy 1 négyzetméteres, dupla rétegű falat jelent, úgy, hogy a víz- és áramszereléshez szükséges csövekre és csatlakozásokra is figyel a rendszer.