Mostanra tudjuk, hogy a digitális pénz bányászata soha nem látott magasságokba emelkedett, amit tükröz az AMD és NVIDIA videokártyák hiánya és áremelkedése, valamint a célzott hardverek és szoftverek megjelenése is. A jelek szerint mindenki szeretne egy kis nyereséget, legalábbis addig, amíg éppen ennek kedvez a piac.
Ez a fajta hozzáállás persze alaposan megdobta a globális bányászfogyasztást, amely soha nem látott szintre emelkedett. A két legnépszerűbb digitális pénz a piaci értéke alapján jelenleg a Bitcoin és az Ethereum.
Ezek 14,54 és 4,69 TWh-s (terawattóra, vagyis milliárd kilowattóra) fogyasztásért felelnek. Az Ethereum bányászata annyi energiát igényel, amennyit a világ legtöbb energiát fogyasztó országainak 120. helyezettje, Moldova használ el. A Bitcoin a 81. helyre került a listán.
Ennél is érdekesebb viszont, hogy a Bitcoin és az Ethereum együtt annyi energiát igényelnek, amennyit még a 17 milliónál is nagyobb lakosságú (2014-es becslés) Szíria sem fogyaszt el egy év alatt. És majdnem annyit, amennyit egy év alatt Magyarország elfogyaszt (21,55 TWh).
Az Ethereum bányászata nyolcszor több energiát igényel, mint a teljes VISA-hálózat működtetése, a Bitcoinhoz huszonhétszer több energia kell. Ez egyben azt is mutatja, hogy a központosított rendszerek sokkal hatékonyabbak, az átláthatóságnak magas ára van. A digitális pénz és a blockchain technológia megállíthatatlan változásokat indított el a világban, azonban van még mit finomítani a PoW mintáján, nem csak a fenntarthatóság szempontjából.