Praktikus, elérhető árú és könnyen kezelhető eszközökként vonultak be a köztudatba a Bluetooth-hangfalak, de az óriási a kínálatban elkerülhetetlen a pocsék darab. A gyártók már jó néhány évvel beindultak és olyan hihetetlen mennyiségű BT-hangfallal árasztották el a piacot, hogy könnyen azt gondolhatjuk, már nincsen olyan, amit még nem találtak ki. Persze az akusztikát, az ergonómiát nem lehet teljesen figyelmen kívül hagyni, máskülönben értékelhetetlenül rossz lesz a végeredmény - erre is rengeteg példát találhatsz a piacon.
Az LG hangfala sem mindennapi, sőt, leginkább különleges, de semmiképp sem pocsék, sőt, egyedi vonásai szerethetők is, csak éppen tökéletesnek nem mondanánk. A tesztünk pikantériáját adja továbbá az is, hogy ez az XBoom 360-as modell bizony nem a legújabb modell, pár héttel ezelőtt az LG már bemutatta az utódot. Hogy miért is fontos mégis figyelni rá, az tesztünkből kiderül.
A hangulat-hangfal
Az XBoom 360 már nevében is hirdeti egyik fontos tulajdonságát, miszerint képes 360 fokban szólni (sőt, csak így képes), vagyis nem irányított a hangzása. Ez különösen kültéren jön kapóra, de házibulinál is előnyös, bár a sarokba beállítva semmiképp sem előnyös a sok visszaverődő hang. Mindjárt adja is magát a kérdés, hogy egy kúpalakú hangfalnál, ami 360 fokban szól, miként sikerült megoldani a sztereó hangzást:
sehogy.
Ez önmagában teljesen érthető és megérthető, sőt, még nem is feltétlenül rossz döntés. Szerencsére azért nincsen minden veszve, a takarólap mögött ott bújik ugyanis egy Twin feliratú gomb, amivel két XBoom 360-at összekapcsolhatsz egy sztereó rendszerré (többet nem tudsz láncba kapcsolni). Az ilyen rendszer persze dupla árat is jelent, cserébe viszont még nagyobb téren szép sztereó hangzást élvezhetsz. Emellett még egy kis duplázós extra befért a funkciók közé: egyszerre két eszköz is kapcsolódhat a hangfalra, így házibuliban az összekevert mixek és zenecsaták feldobhatják (vagy felpaprikázhatják) a hangulatot.
A kúpalakú hangfal a nagyméretű akkumulátor miatt viszonylag súlyos (5,8 kg), nem is dől fel olyan könnyedén, ám a felső fogantyúval könnyedén felkapható és elcipelhető. A kialakítás igen érdekes. Az 5,25 col átmérőjű fő mélyhangszóró felfelé néz, amivel egy másik kúp néz farkasszemet. Ez a hangfalba épített LED-világítás, amely elsőre totálisan feleslegesnek tűnhet, de a teszt során hamar kiderült, hogy igen hangulatos és jó szolgálatot tesz. Itt mindenféle színeket és világítási sémákat beállíthatsz, de a hangfal képes a zene ritmusára is villogni több színben - már ha valakinek éppen ez a gyengéje.
A mély- és középhangokért felelős hangszóró alatt méretes kamra található, ami kiválóan teszi a dolgát. Ennek köszönheti az XBoom 360, hogy megérdemelje a nevét, ugyanis a mélyek nagyon mélyen és kellő erővel tudnak szólni. A felső részben még egy 2"-os magassugárzó is helyet kapott, ami már nincsen ennyire kihangsúlyozva, de ennek olyan nagy térre amúgy sincsen szüksége.
Az XBoom 360-hoz hagyományos analóg módon, USB-n és Bluetooth-on keresztül is kapcsolódhatsz. Érdemes utóbbit választani, így a mobilos appot is kihasználhatod, ami zenekeverés mellett jól felszerelt ekvalizert kínál, a világítást is beállíthatod és ha úgy tartja kedved, DJ-képességeidet is megvillanthatod. Ez több gombot jelent, amivel dob- és egyéb effekthangokat szólaltathatsz meg akár zene közben is, valamint egy DJ-tárcsa is került felülre, amivel scratch-elhetsz, vagyis azt imitálhatod.
A hangfal hangzása nem okozott meglepetést, méghozzá azért, mert azt hozta, amire számítottunk és amit elvártunk tőle. Ez nem a high-end szint volt, de hát ezt nem is kaptuk meg. Helyette igen meleg, mélyekben rendkívül gazdag, a tömegek számára kellemes hangzást tapasztaltunk, és ez minden esetben igaz volt, bármely stílusú zenét küldtünk a hangfalra. A magashangokból sem volt teljes hiány, de a közepet sokszor egyszerűen nem találtuk. Ezt elnyomja a mély, így a beszédhang nem a legtisztább, a mély alaposan túlvezérelt, a magas pedig van, de nem domináns.
Az EQ-val ezen némiképp javíthatsz, de azért az XBoom 360 stílusát nem tudod megváltoztatni. Persze nem is klasszikus zenét kedvelő hi-fistáknak tervezték ezt a hangfalat, márpedig egy házibuliban, vagy kerti partin ez a hangzás egyáltalán nem zavaró, sőt, kellemes és képes megmozgatni a társaságot. Ehhez még a hangulatvilágítás is hozzájárul, ami nem őrült nagy technológiai újdonság, ám itt sikerült ízlésesen, jól megoldani.
Kissé furcsa, de az akkumulátort nagyon-nagyon lassan, mintegy 5 óra alatt képes csak feltölteni a hangfal, ezt követően pedig mindössze 10 órán keresztül használhatod, ami nem túl jó arány. Az okosfunkciók is mind egy szálig hiányoznak, még csak mikrofon sincsen az XBoomon.
Miért a tavalyi?
Tesztünk különlegessége, hogy miközben vizsgálgattuk, próbálgattuk a hangfalat, az LG már bejelentette a következő generációt, amely jelen tesztalanyuk néhány hibáját hivatott orvosolni. Ilyen például az IP-besorolás, ami itt még hiányzik: ez azt jelenti, hogy sem a port, sem a vizet nem kedveli az XBoom 360, vagyis kerti partinál legalább esőtől védett helyre kell tenni az amúgy robosztus, strapabíró hangfalat. Szintén az új modellnél jelenik meg a 3-utas felépítés, ami nem titkoltan a középtartománynak fog jót tenni. Ezeket nem kapod meg a tesztelt XBoom 360-nal, ám ez korántsem gond, sőt.
Megjelenése pillanatában alaposan túlárazottnak számított az XBoom 360, 150 ezer forintért sok más, szebben szóló, több extrával felszerelt konkurens közül lehetett válogatni. Az eltelt idő alatt azonban az XBoom 360 ára jelentősen zuhant, márpedig 90 ezer forintért még a felsorolt hiányosságai ellenére is jó vétel.