A NASA Chandra röntgencsillagászati űrtávcsövét még 1999-ben állították pályára a 4 évvel később tragikus módon megsemmisült Columbia űrsikló segítségével. A műhold így már több mint 20 esztendeje kémleli a végtelent, egyebek mellett a galaxisunk középpontjában elhelyezkedő nagy tömegű fekete lyukat, a Sagittarius A-t vizsgálva.
A NASA most közzétett egy lenyűgöző fotót, ami a Chandra két évtized alatt készült 370 felvételéből állt össze, és a Sagittarius A környékét, azaz a Tejútrendszer szívét ábrázolja. A képen egyszerre csodálhatunk meg több milliárd csillagot és fekete lyukakat a galaxis "belvárosának" is hívott területen.
A fekete lyuk a középen látható lilás-fehéres foltban bújik meg, ám csak a körülötte lévő forró por vehető ki a röntgenhullámhosszon figyelő Chandra érzékelőinek hála. A teleszkóp által megfigyelt különböző energiájú röntgensugarak narancssárga, zöld, kék és lila színnel jelennek meg.
A felvétel elkészítéséhez a Chandrán kívül még egy dél-afrikai rádióteleszkópra, illetve a koronavírusra is szükség volt. Összeállítója ugyanis a járvány alatt dolgozott rajta, mikor a lezárások miatt az otthonában ragadt. Daniel Wang, a Unifersity of Massachusets Amherst csillagásza találóan jellemezte művét:
"Amit látunk, az egy erőszakos vagy energikus ökoszisztéma a galaxisunk belvárosában. Sok szupernóva-maradvány, fekete lyuk, és neutroncsillag található ott."
A kérdéses terület egyébként 26 000 fényévnyire van tőlünk, így ha az egyébként nyugdíjazott Discovery úrsiklóval vágnánk neki, akkor 967 200 000 millió esztendeig tartana az oda vezető út.