Az internetes fórumokat és kommentszekciókat róva sokszor érezhetjük úgy, hogy egy alsós osztályterembe tévedtünk, ahol a gonosz gyerekek mindenkinek megmondják a magukét, a mérlegelés és az empátia legkisebb jelét sem mutatva rondítva bele a diskurzusba.
A jelenség közkeletű magyarázata, hogy a trollok bátorsága az online kommunikáció arctalanságából ered, s hogy a leghangosabb elkövetők a hétköznapokban valószínűleg sokkal visszahúzódóbbak, sőt, akár még kifejezetten kedves emberek is lehetnek. A dán Aarhus Egyetem kutatói viszont nem találtak bizonyítékot erre.
A tudósok nemrég egy közel 50 oldalas összefoglalóban publikálták reprezentatív felmérésekre és viselkedési tanulmányokra épülő vizsgálatuk eredményét, melyben arra jutottak, hogy az online térben agresszív, státuszhajhász viselkedést mutató emberek az élő interakciók során is hasonlóan kommunikálnak.
A felmérés során kifejezetten a politikai párbeszédekre koncentráltak, és azt is sikerült feltárniuk, hogy az agresszív megnyilvánulásra hajlamos alanyok eleve nagyobb arányban bonyolódnak közéleti töltetű beszélgetésekbe, aminek komoly szerepe lehet az ilyen eszmecserék gyakori eldurvulásában. A kutatást az Egyesült Államokban és Dániában is elvégezték, ám hiába különbözik a két ország közéleti kultúrája, az eredmény lényegében ugyanaz volt.
Surprisingly, we found no evidence for this hypothesis. Across four representative samples, we find remarkably high correlations between self-reports of online and offline political hostility. The people hateful on Twitter offend others in face-to-face conversations too. /5 pic.twitter.com/nrw6gU7Zr2
— Alexander Bor (@boralexander1) July 19, 2021
"Arra jutottunk, hogy az emberek nem ellenségesebbek online, mint offline, hogy az ellenséges egyének nem preferálják az online vitákat az offline-nal szemben, és hogy az emberek nem mutatnak túlérzékenységet az ellenségeskedő online üzenetek iránt."
- írja a tanulmány.
A tudósok arra a látszólagos ellentmondásra is választ adtak, hogy minek köszönhető, hogy a való életben sokkal kevesebbszer szembesülünk agresszív viselkedéssel. Vizsgálatuk szerint ez szimplán az online tér nyilvános természetéből ered, amivel megafonként szolgál a mindennapokban többnyire négyszemközt "aktív" trolloknak.