Hirdetés

Közel 2,5 milliárd forintot fizetett egy kriptomágnás egy banánért, amit aztán megevett



|

Maurizio Cattelan műalkotására ugyanaz a sors várt, mint a gyümölcs többi, kb. 137 forintos darabáron megvásárolt rokonára.

Hirdetés

A Justin Sun a kriptotranzakciók lebonyolítására létrehozott TRON blokklánchálózat alapítójaként és tulajdonosaként tett szert tetemes vagyonára, amelyből a jelek szerint örömmel támogatja a kortárs művészetet is. A minap a New York-i Sotheby's aukciósház árverésén nem kevesebb mint 6,2 millió dollárt (kb. 2, 426 milliárd forintot) fizetett Maurizio Cattelan installációjáért.

Az először 2019-ben kiállított Komédiás fő összetevője, egy ezüst ragasztószalaggal a fehér falra rögzített sárga banán nem volt hosszú életű, ugyanis a vásárlást követően a kínai vállalkozó korábbi ígéretéhez híven a kamerák kereszttüzében elfogyasztotta. Elmondása szerint sokkal ízletesebb volt, mint egy közönséges banán.

Hirdetés

Természetesen nem egy 5 éve rohadó gyümölcsöt evett meg, ugyanis a banánt folyton cserélik az installációban, az elfogyasztott példányt az aukció előtt vásárolták 35 centért (kb. 137 forintért) egy közeli stand árusától. Sun a banán megevésére művészeti élményként tekintett a konceptuális művészetet a kriptovalutákhoz hasonlítva.

Korábban egyébként ketten haraptak rá Maurizio Cattelan banánjára, 2019-ben egy performanszművész falta be az akkor 120 ezer dollárért (kb. 47 millió forintért) elkelt műalkotást, tavaly pedig egy szöuli kiállításon csillapította vele éhségét egy dél-koreai diák.

A Komédiás története még nem ért véget, ugyanis ígéretet tett rá, hogy tovább 100 ezer banánt vesz (ezeket természetesen a rendes árukon) attól a kereskedőtől, akitől az elfogyasztott példány is származik, hiszen ő is hozzájárult a műalkotás létrejöttéhez. Ezekből a gyümölcsökből pedig ingyen ehet bárki a standnál, aki felmutat egy érvényes igazolványt.

A The New York Times beszámolója szerint a 74 éves Shah Alamot nem igazán villanyozta fel a lehetőség, mondván ekkora mennyiség beszerzése a bronxi nagybani piacról rengetegbe kerülne, nem is beszélve arról a logisztikai rémálomról, amit az egyenként 100 banánt tartalmazó ládák kezelése jelentene. Szerinte a banánon alig lehet keresni, ezen a mennyiségen nettó 6000 dollár lenne mindössze a nyereség, amit ráadásul nem 12 órás műszakban dolgozó, óránként 12 dollárt kereső alkalmazottként még csak nem is ő tenne zsebre, hanem a stand tulajdonosa. Az 53 éves Mohammar R. Islam a lapnak nyilatkozva ígéretet tett rá, hogy majd egyenlően elosztja a nyereséget Alam, hat másik alkalmazottja és önmaga között.

Hirdetés

Úgy tűnik, AdBlockert használsz, amivel megakadályozod a reklámok megjelenítését. Amennyiben szeretnéd támogatni a munkánkat, kérjük add hozzá az oldalt a kivételek listájához, vagy támogass minket közvetlenül! További információért kattints!

Engedélyezi, hogy a https://www.pcwplus.hu értesítéseket küldjön Önnek a kiemelt hírekről? Az értesítések bármikor kikapcsolhatók a böngésző beállításaiban.