Nagyjából egy hónapja maradt a kínai ByteDance-nek átengedni amerikai kézbe a TikTokot, ellenkező esetben betiltják az appot India után Amerikában is, azzal a váddal, hogy a fejlesztők a kínai kormánynak kémkednek. A cég helyzetén nem sokat segít a most kibukott botrány. A The Wall Street Journal kinyomozta, hogy a TikTok app titokban követte az androidos felhasználók MAC-címeit, legalább 15 hónapon át, a Google védelmi intézkedései ellenére is. Állítólag egy jól ismert biztonsági rést használtak ki az adatok megszerzéséhez, és extra réteg titkosítással álcázták a tevékenységüket.
Erről persze a felhasználókat nem értesítették, pedig az adatokat a hirdetési azonosítóhoz kapcsolták, és a felhasználók viselkedését is figyelték. A megfigyelést november 18-án állították le, és a jelentésre csak annyit reagáltak, hogy már nem gyűjtik a MAC-címeket.
A Google állítólag már tavaly júniusban tudott a résről, de hivatalosan csak annyit mondott, hogy vizsgálja a helyzetet és állításokat. A MAC-címeket követő appokat a Google és az Apple sok éve betiltotta, de állítólag az androidos appok 1,4 százaléka mégis ezt teszi. Azt senki sem tudja, hogy a TikTok mit csinált az adatokkal, és az sem tiszta, miért fért hozzá az iPhone-ok vágólapjához, mint az iOS 14 arra rávilágított. A TikTok most végleg padlóra kerülhet ilyen fejlemények után, akkor is, ha csak hirdetési és üzleti célokra gyűjtögette az adatokat. Egy amerikai szenátor máris felszólította a Google-t, hogy törölje a Play Áruházból a TikTokot.