Az emberi faj (legalábbis annak egy része) néha olyannyira alávaló tud lenni, mint egy pondró által kiürített végtermék. Amikor történik valamilyen tragédia vagy bármilyen negatív előjelű esemény, azonnal igyekeznek hasznot húzni a dologból, akár azzal együtt, hogy megtévesztenek másokat. Ilyen volt, amikor az ausztráliai bozóttüzek hírére egy csomó csaló kezdett spamben pénzt gyűjteni (elvileg a lángok megfékezésére, gyakorlatilag saját magának), vagy Kobe Bryant halála után "személyes emléktárgyakat" kínáltak eladásra. A koronavírus is olyasmi, amivel sok mindenki foglalkozik legalább tájékozódás, érdeklődés szintjén, és hopp, máris megvan a keselyűk következő témája.
A CheckPoint biztonsági cég felmérése szerint megszaporodtak azok az átverős e-mailek, amelyeket úgy álcáznak, mintha valamilyen egészségügyi szervezettől vagy a koronavírus elleni védekezéshez kapcsolódó hatóságtól érkeznének, beleértve az e-mail címet, de akár a levélben szereplő logókat és egyéb információkat. Az üzenetekben többek között hivatalos tájékoztatást, fontos figyelmeztetést ígérnek, vagy épp ingyenes arcmaszkot kínálnak - a módszer viszont mindig ugyanaz. A címzettet igyekeznek arra rávenni, hogy nyissa meg a csatolmányt - ez azonban egy malware-t aktivál, amely máris beleeszi magát a gépünk rendszerébe, és ha nem is koronavírussal, de annak számítógépes megfelelőjével fertőz meg mindent.
A legújabb ilyen átverés Japánból indult el, de már világszerte érkeznek a levelek olyan szolgáltatást ígérve, amely megmutatja, a környékünkön hol és milyen sűrűn találtak fertőzötteket. A csatolmányt megnyitva azonban az Emotet kártevő települ, amely képes hátsó ajtót nyitni a gépünkön, és azon keresztül illetéktelenek megszerezhetik adatainkat.
Mint mindig, most is egyértelmű módszerekkel védekezhetünk: egyrészt legyen az operációs rendszerünk naprakészen frissítve, és lehetőség szerint használjunk szintén folyamatosan frissített biztonsági szoftvert. Másrészt pedig ott a józan ész: a koronavírussal kapcsolatban tájékozódjunk valóban hivatalos forrásból, a furcsa e-mailek és főképp csatolmányok eddig sem voltak az ilyesféle kommunikáció elfogadott formái, és mostantól sem terveznek efféle hírközlést a szervezetek.