Dübörög a fesztiválszezon, zajlanak az éves nyaralások itthon és külföldön, valamint igazi világsztárok érkeznek koncertezni Magyarországra - ez egy kiemelt időszak a pihenésre és szórakozásra, amit örömmel használnak ki a kiberbűnözők.
A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) éppen ezért igyekszik felhívni a figyelmet az említett elfoglaltságokban rejlő veszélyekre, egészen pontosan az átverésekre. Az utazási témájú levelek már tavasztól ostromolják az embereket, de nyáron megnövekszik a számuk, akárcsak a fesztiválokra invitáló visszautasíthatatlannak tűnő, de valójában csaló ajánlatok is.
A bűnözők körében kedvevlt utazási csalás, hogy hamis szálláshely-, járat- vagy járműfoglalással igyekeznek pénzt kiszedni az áldozatokból, például olyan figyelemfelkeltő címekkel, mint a "Ne maradj le róla!" vagy "Már csak egy napod van regisztrálni", esetleg "Kattints, hogy a tiéd legyen az utolsó...". Ilyenkor leginkább arra akarnak rávenni, hogy egy linkre kattintsunk vagy mellékletet letöltsünk, amin keresztül ellophatják az adatainkat/pénzünket, vírust juttathatnak a gépünkre.
A kiberbűnözők attól sem rettennek vissza, hogy ismertebb márkák nevében próbáljanak meg minket átverni (legyen az egy szálloda, egy légitársaság vagy egy fesztivál), így itt is érvényes az a mondás, hogy ami túl szép ahhoz, hogy igaz legyen, az általában nem is az. Aligha lehet hozzájutni egy fesztiválbelépőhöz az eredeti át töredékéért, és akkor is kilóg a lóláb, ha nyerünk egy külföldi utat egy olyan nyereményjátékon, amire nem is jelentkeztünk. Kedvezményes repülőjegyeknél, repülési akcióknál és ajándékoknál, nyaralóbérlésnél vagy vásárlásnál, all-inclusive ajánlatoknál, foglalással kapcsolatos értesítéseknél is érdemes nagyon résen lenni, bármelyiknél előfordulhat a csalás.
Ajánlott megfogadni ezekkel kapcsolatban több tippet is:
- Ne reagáljunk az ilyesfajta üzenetekre vagy hívásokra!
- Ne dőljünk be a sürgető ajánlatoknak!
- A fesztivál- és koncertjegyeket csak ismert helyekről vásároljunk!
- Magánszemélytől vásárolva soha ne fizessünk előre!
- Ellenőrizzük, hogy tényleg létezik-e olyan program, amit hirdetnek!
- A koncertjegyek fotóját, a rajtuk lévő QR-kódot véletlenül se osszuk meg a közösségi médiában!
- Vásárlás előtt ellenőrizzük az oldal valódiságát, a domain nevet, az SSL-tanúsítványt (zöld lakat a böngésző sáv elején), érdemes a www.jogsertowebaruhazak.kormany.hu honlapon utánanézni!
- Utazási csomagok esetén érdemes csak olyan utazásszervező céggel szerződést kötni, ami szerepel Budapest Főváros Kormányhivatalának online elérhető hatósági nyilvántartásában.