Ma már el sem tudnánk képzelni az életet USB portok és eszközök nélkül, és sokáig ez volt a helyzet a technológiát tökéletesen kihasználó USB kulcsokkal, vagy más néven pendrive-okkal is. Sokszor volt már életmentő, hogy ott lapult a zsebünkben egy ilyen adattároló, ami kicsi, könnyű, olcsó, nem fogyaszt semennyit sem és képes hosszú időre eltárolni az adatot.
Persze a kapacitás nem éppen a legjobb, sőt, a sebesség sem az igazi, de hordozható adattárolónak még ma is sokan használják - felhő ide vagy oda. Éppen ezen utóbbi technológia szorítja viszont háttérbe a pendrive-okat az utóbbi években, lévén még kényelmesebb és egyszerre több eszközünkről is elérhető. Ugyanakkor a pendrive-oknak is megvannak a maga előnyeik akár a felhőtárhelyekkel szemben is, ha pedig a gyenge pontokat kiiktatjuk, igazán vonzó tárolóegység is lehet. A Kingston egy ilyen megalkotására vállalkozott.
Reszkess, felhő
A Kingston XS2000 szokatlan méretekkel rendelkezik, már ha egy normál USB kulcshoz hasonlítjuk. Viszonylag széles, kissé vastag is, bár tény, hogy még mindig 13,5x32,6 mm-ről beszélünk, ráadásul tömege csupán 29 gramm, vagyis nem ez fogja lehúzni a zsebedet, táskádat. Az XS2000 azonban nem egy hagyományos pendrive, sőt, a gyártó is kerüli ezt a megnevezést a termék weboldalán, méghozzá joggal. A termékcsoportosításban kis mérete ellenére az SSD-khez került, ott is a külső, USB-s adattárolókhoz, ugyanis ez nem egy USB kulcs, hanem egy Solid State Drive. Noha az adattárolás módja, vagyis a NAND Flash chipek használata azonos,
az XS2000 a PC-kbe szerelhető SSD-khez mérhető teljesítményt ígér - hordozható formában!
A névválasztás sem véletlen, ugyanis az 500, 1000 és 2000 GB kapacitással elérhető külső SSD elméleti, szekvenciális teljesítménye 2 GB/s is lehet - írásnál és olvasásnál egyaránt! Ez az érték még néhány NVMe PCIe 3.0 x4-es SSD-t is beér, a normál SATA-s SSD-knél pedig akár 4× jobb. Persze nem tudjuk kihagyni, hogy USB kulcsokhoz is hasonlítsuk: ezeknél átlagosan 10-20× gyorsabb! Mindezt úgy, hogy közben az ütésállóságról a fém borítás mellett egy gumiköpeny gondoskodik és a méret, valamint a tömeg is azonos. A Kingston IP55-ös besorolással látta el a terméket, vagyis a fröccsenő víznek és pornak is képes ellenállni.
A 2 GB/s teljesítményhez természetesen a normál USB 3.0 már nem lenne elegendő a maga 5 Gbit/s elméleti sávszélességével, ezért a Kingston szabványt váltott. Ez az USB 3.2 Gen 2x2 lett, amely elméletben 20 Gbit/s sávszélességet nyújt. A port ezúttal már egyértelműen Type-C, amelyhez a Type-C - Type-C kábelt meg is kapod a dobozban - az XS2000 méretéből adódóan az integrált csatlakozó kényelmetlen lett volna.
Odabent egy SMI 2320-as vezérlőchip rejtőzik, amelyhez Micron 96-rétegű 3D TLC NAND flash chipek kapcsolódnak - azonban nem egy szépen csomagolt NVMe SSD-vel van dolgunk, amely 20 Gb/s adatkapcsolaton kommunikál a PC-vel. Ha szigorúan vesszük, az XS2000 nem egy SSD, ami USB-n csatlakozik, hiszen ez azt jelentené, hogy az NVMe vezérlő chip után még egy USB-buszillesztő chip is dolgozik a NYÁK-lapon. Az XS2000 tároló UFD (USB Flash Drive) vezérlője végez el minden feladatot, ami annyiban fontos, hogy ezáltal ugyan egyedi NYÁK-lapot kellett terveznie a Kingstonnak, cserébe viszont az előállítási költség alacsonyabb, egyszerűbb a felépítés és kisebb helyen elfér a teljes elektronika.
Sebességkirály kihagyott ziccerrel
A Kingston XS2000 kívülről kevésbé izgalmas (mint a legtöbb USB kulcs): mindössze egy visszajelző LED-et nézhetsz, ami jelzi, ha dolgozik a tároló. A 2 GB/s sebességet leszámítva a Kingston eszköze túl sok extrát nem kínál, sőt, semmit sem. Az IP55-besorolás kellemes extra és az 5 év garanciának is lehet örülni, azonban ezt a tárolót szimpla adattárolásra szánták, méghozzá végfelhasználók számára. Bár sokan nem élnek vele, illetve saját megoldást használnak, mi örültünk volna egy titkosító szoftvernek, de persze a Veracrypt vagy a BitLocker könnyedén aktiválható az XS2000-en is.
A sebesség terén azonban nincs miért szégyenkeznie a Kingston külső SSD-jének. Szekvenciális olvasásnál és írásnál sikerült a gyártó által ajánlott sebességhez nagyon közeli értékeket mérnünk. Ami külön öröm, hogy kisebb méretű fájlok véletlenszerű írásánál, olvasásánál sem lassult le túlzottan az SSD, 1,2 GB/s-nél minden esetben jobban teljesített az XS2000. Ha belső NVMe SSD-vel hasonlítjuk össze, az egyértelmű lemaradás az IOPS-mutatókban érhető tetten, itt 20 000/5000 IOPS írás/olvasással kell számolni, ami nagyságrendekkel alacsonyabb, mint egy normál NVMe SSD 400-900 ezres IOPS-értéke.
Szintén számolnod kell azzal, hogy DRAM chip (gyorsítótár) hiányában az XS2000 SLC gyorsítótárazást használ, ami véges hatékonyságú, ezért ha tartósan, akár szekvenciálisan terheled, esik a maximális tempó. Ez persze nem olyan zavaró, normál használat mellett nem fogsz ezzel a jelenséggel találkozni.
PS5-tulajok, figyelem!
Bár mindvégig mobil adathordozóról beszéltünk, az XS2000 külső adattárolója is lehet a PlayStation 5 játékkonzolnak! A konzol USB Type-C portjára csatlakoztatva a rendszer szépen felismeri és integrálja a tárhelyet, ami kényelmes és könnyű bővítés, azonban sebességben kb. a felét kapod csupán, ugyanis az USB port ezúttal 10 Gb/s sebességre képes a Kingston XS2000 által támogatott 20 Gb/s helyett.
Verdikt
Nem belső SSD-kel kell össszevetni az XS2000-et, de még csak USB kulcsokkal sem érdemes: az XS2000 adattárolásban hozza az SSD-k által nyújtott kiváló sebességet, miközben akkora, mint egy pendrive. Ez ideális kombináció, ugyanakkor annyira kicsi nem tudott lenni, hogy integrált Type-C csatlakozót kapjon, így a kábel a logikus döntés. Ez a kábel viszont minőségi és vastag, hogy elbánjon 20 Gb/s sávszélességgel, ami a 2 GB/s-es csúcssebességhez szükséges.
Ez nem gond, de a merev kábel helyett harisnyázott, puhább megoldásnak jobban örültünk volna. Szintén hiányoltuk a titkosító szoftvert, amely persze könnyedén helyettesíthető, de a gyártói gondoskodás kellemes lett volna. Végül még az USB 3.2 2x2-választást kell kiemelnünk. Tény, hogy a sávszélesség miatt ezt kellett választani (a szimpla USB 3.2 Gen2 felezte volna a sebességet), de talán akkor már a Thunderbolt 3 vagy még inkább a 4 ideálisabb lett volna, ugyanis elterjedtebb, mint az USB 3.2 Gen 2x2.
Mindent összevetve ugyanakkor nincs okunk a túlzott fanyalgásra, mert a Kingston által beígért sebesség megvan, az XS2000 masszív, könnyű, kicsi és jól mutat, és nem utolsósorban ilyen sebességű külső SSD-t ennyiért nem kapsz a piacon - majdhogynem a fele ilyen gyors modellekkel egy áron szerezheted be, ami igen vonzóvá teszi a Kingston XS2000-et (csak megfelelő vezérlőd legyen hozzá).