Hajmeresztő, amivel a Kingston mérnökei előrukkoltak 2020 nyarán: új típusjelzés alatt kiadták ugyanazt a Solid State Drive-ot, ami már pontosan egy éve megvásárolható bármelyik szaküzletben. Az azonos hardverfelépítés azonban még nem minden, ezt méréseink is bebizonyították, melyek eredményeit meg is osztjuk most veletek egy gyors teszt keretében. Ráadásul az új kiadás azért is fontos, mert nem kaptunk olyan információt a gyártótól, hogy a KC2000 tulajok ajándékként hozzájutnának az új firmware-hez, pedig ez a lelke minden fejlődésnek.
Rejtett erő
250 GB és 2 TB között négyféle kapacitásban érhető el a legújabb, M.2-es 2280-as méretű KC2500-as SSD, amely a tavalyi KC2000-es modellcsaládot hivatott leváltani. Az új generáció szintén a Silicon Motion SM2262EN vezérlőre épül és 96-rétegű TLC NAND flash chipeket használ, azonban teljesen új firmware-t kapott.
Az 1 TB-os modell kétoldalas és minden chipre Kingston logót szitáztak. Könnyen megkülönböztetheted egymástól a DRAM chipeket és a Kioxia/Toshiba NAND Flash chipjeit (BiCS 4). Sajnos semmiféle hűtés nem került erre az SSD-re, emiatt neked kell gondoskodnod a megfelelő temperálásról, máskülönben 70 Celsius fok körüli átlaghőmérsékletre számíthatsz működés közben. Terhelve, rosszul szellőző házban ez az érték még jóval feljebb szökhet, onnan pedig már csupán egy apró ugrás a throttling, vagyis a melegedés hatására csökkenő teljesítmény.
De térjünk vissza a firmware-re, ami a Kingston ígérete szerint minden kapacitásnál több száz MB/s-s gyorsulást hoz. Az 1 TB-os modell esetén ez egészen pontosan 300 MB/s-mal tempósabb szekvenciális olvasást, illetve 700 MB/s-mal fürgébb írást jelent. A változatlan vezérlő előnye, hogy a KC2500 is támogatja az AES-XTS 256-os hardveres, valós idejű titkosítást, illetve megfelel az TCG Opal 2.0 és eDrive szabványoknak. A strapabíróság 600 TBW az 1 TB-os modell esetében, és ezt 5 év garanciával is megfejelte a gyártó.
A Kingston SSD-ihez - ahogy a legtöbb gyártó Solid State Drive-jához - is jár egy vezérlőszoftver, az SSD Manager, ami meglehetősen puritán kezelőfelületű, de a firmware-frissítést egyszerűen el tudod végezni benne és a KC2500 speciális szolgáltatásait is kezelheted vele. A tárolóhoz tartozik még egy TrueImage HD rendszermásoló szoftverlicenc is, aminek nagy hasznát fogod venni rendszerköltöztetéskor.
Működik a szoftveres mágia
A legfontosabb paraméter természetesen a sebesség és nem kellett csalódnunk a Kingstonban. A szekvenciális sebesség csak írásnál maradt el minimálisan a beígérttől, de ez az eltérő mérési metódus és tesztrendszer miatt is előfordulhat. Az IOPS-értékek kellően magasak, vagyis rendszermeghajtónak is kiváló választás a KC2500. Az egyedüli gyengébb pont a 4K-s fájlokkal végzett feladatok teljesítménye volt, akadnak ezen a területen meggyőzőbbnek bizonyult konkurensek.
Fapados expressz
Sebességét és biztonsági funkcióit tekintve egyaránt a topligába sorolható a KC2500-as széria, még annak ellenére is, hogy tavalyi vezérlő került a NYÁK-lapra. Az új firmware-rel nagyon jól teljesít az SSD, valós használat során azt kapod, amit PCIe 3.0 x4-en maximálisan el lehet érni. Igaz ugyan, hogy még jobban örülnénk a fürgébb tempónak kis fájlok esetén és egy látványosabb kezelőszoftver sem ártana, ahogy ennél kicsivel gyorsabb NVMe SSD is létezik, de az többe is kerül. Kedves extra lehetne még a hűtőborda, bár notebookba szerelésnél, vagy M.2 hűtőbordával ellátott alaplap esetén felesleges, úgyhogy emiatt túlságosan nem haragudhatunk a gyártóra. Az SSD-árakat nem töri le a KC2500, sokkolóan meglepő, egyedi extrára se számíts, de azért az jó hír, hogy elődjével közel azonos áron, sokkal jobb teljesítményt kínálva került forgalomba.