Nemcsak az amerikaiak szeretnének visszatérni a Holdra, hanem a kínaiak is hatalmas erőforrásokat mozgatnak meg annak érdekében, hogy újabb eredményeket érjenek el az űrutazás területén, és mindenki másnál fejlettebb űrtechnológiákkal rendelkezzenek. Májusban kiderült, hogy a Kínai Űrügynökség (CNSA) az orosszal (Roszkozmosz) együttműködve szeretne közös holdbázist létrehozni, ami két fázisban kerülne felépítésre, 2025 és 2035 között.
Mindeközben révbe ért a CNSA egy másik fontos projektje: egy kínai, legénység nélküli űrszonda sikeresen landolt a Hold túlsó oldalán azzal a céllal, hogy a modern fúróval és mechanikus karral felszerelt eszköz két kilónyi kőzetet gyűjtsön be és hozzon haza további vizsgálatok lefolytatására. A Csang-o-6 június végén ért haza, még felvétel is készült a felnyitásáról.
A Reuters jelentette a kínai CCTV állami beszámolója alapján, hogy olyan új eljárást dolgoztak ki a kínai tudósok, amellyel lehetőség lesz nagy mennyiségű vizet előállítani a holdi talajból. A szakértők olyan holdport használtak fel az új módszer kifejlesztéséhez, amit még 2020-ban hozott haza a Csang-o-5 űrszonda, a vizsgálatok pedig kimutatták, hogy a mintha sok hidrogént tartalmaz, ami nagyon magas hőmérsékleten reakcióba lép más elemekkel, és így vízpára keletkezik.
A tudósoknak három évbe tellett az eljárás kidolgozása, viszont ez a megoldás rendkívül fontos szerepet játszhat az űrrel, és még inkább a Holddal kapcsolatos terveikben, hiszen a korábban említett bázison így az űrhajósok maguknak állíthatják majd elő a vizet, nem kell odaszállítani. A számítások szerint a procedúra segítségével egy tonna holdporból nagyjából 51-76 liter vizet lehet kinyerni.
Egyébként nem ez Kína egyetlen űrrel kapcsolatos fejlesztése, nemrég beszámoltunk róla, hogy a CNSA merész kísérletre készül, amire még éveket kell várni: egy a Földhöz közelítő aszteroidát próbál majd meg eltéríteni úgy, hogy nagy sebességgel nekivezet egy űrszondát, míg egy másikat a megfigyelésre állít rá. A kilövés a tervek szerint 2027-ben történhet meg.