A WikiLeaks minden idők egyik legnagyobb és legfontosabb biztonsági botrányát hozta össze, amikor rengeteg szigorúan bizalmas dokumentumot tett közzé, amelyek kompromittáló adatokat tartalmaztak többek között a CIA-re és az amerikai kormányra nézve is. A Julian Assange által alapított WikiLeaks nagy segítségére volt az amerikai hadsereg volt hírszerzési elemzője, Chelsea Manning is, aki több százezer titkosított iratot szivárogtatott ki. Manninget 35 év börtönbüntetésre ítélték 2013-ban, 2017-ben azonban Barack Obama elnöki kegyelmet adott neki.
Assange története viszont jóval kacskaringósabb ennél. 2010-ben Svédország kérésére őrizetbe vették Londonban, miután két nő szexuális zaklatással vádolta meg, a férfi viszont attól félt, hogy ha Svédországba kerül, onnan könnyen kiadják az Egyesült Államoknak. Ezért óvadék ellenében szabadlábon védekezve 2012-ben Ecuador londoni nagykövetségére menekült, ahol hét évig élt. 2019-ben aztán Svédország lemondott a kiadatási kérelméről, Ecuador pedig visszavonta Assange menedékjogát, így a brit rendőrség őrizetbe vehette, egyrészt az óvadék utáni elszökése miatt, másrészt mivel az USA kérvényezte a kiadatását. Ezután fellebbezés fellebbezést követett, a brit bíróság pedig biztosítékokat várt az Egyesült Államoktól, hogy a férfi nem kap halálbüntetést.
Így jutottunk el a legfrissebb fejleményig: öt év vizsgálati fogság után a brit hatóságok szabadon engedték Julian Assange-t, miután a WikiLeaks alapítójának sikerült olyan vádalkut kötnie, ami miatt az amerikai hatóságok lemondtak a kiadatásáról. Az alku keretében Assange elismerte bűnösségét nemzetvédelmi dokumentumok megszerzésével és nyilvánosságra hozatalával kapcsolatos összeesküvésben, ami miatt az amerikai bíróság 62 havi szabadságvesztésre ítélte a férfit, ám mivel ez megegyezik a londoni kiadatási őrizetben töltött idejével, ezért büntetését letöltöttnek nyilvánították.
Noha eleinte az a hír terjedt el, hogy Assange már úton is van szülőhazájába, Ausztráliába, valójában a WikiLeaks alapítója nem egyenesen oda utazott, hanem tett egy kitérőt a csendes-óceáni Saipan szigetére, egy bírósági épületbe, ahol egyetlen vádpontban bűnösnek vallja magát. Ezt követően a bíró aláírja a vádalkut, Assange pedig szabadon távozhat Ausztráliába. A Reuters jelentése szerint a férfi kérése volt, hogy olyan helyen legyen a tárgyalás, ami közelebb van a lakóhelyéhez, de nem az Egyesült Államok területén fekszik, Saipan pedig pontosan ilyen. Arról pedig már a BBC számolt be, hogy a felesége, Stella szerint szeretnék minél előbb lezárni ezt az egész ügyet, hogy férje arra koncentrálhasson, hogy visszanyerje az egészségét, mert állítólag "öt éve szörnyű állapotban van".