A chilei Atacama-sivatagban található Atacamai Nagyméretű Milliméteres/Szubmilliméteres Hálózat (ALMA) a világ legnagyobb csillagászati létesítménye, amely 5058 méteres magasságban, összesen 54 db 100 tonnás antennával pásztázza a világűrt, egyebek mellett a csillagok, a bolygórendszerek és úgy általában az élet alkotóelemeit kutatva.
A 2013 óta üzemelő ALMA korábban kulcsszerepet játszott az Event Horizon-projektben, amelynek keretében először sikerült fotót készíteni egy fekete lyukról, valamint ehhez a létesítményhez köthető a Földtől legtávolabb kimutatott víz felfedezése is. A kiemelt fontosságú obszervatórium azonban már napok óta nem üzemel, miután kibertámadás érte.
A támadásról maga az ALMA számolt be a Twitteren. A poszt alapján október 29-én történt a behatolás, melynek következtében fel kellett függeszteni a csillagászati megfigyeléseket és a központ nyilvános weboldalát is. Az ismeretlen tettes által elkövetett, ismeretlen célú akció miatt az e-mail szolgáltatás is csak részlegesen üzemel, a jó hír viszont az, hogy a támadás nem érintette az antennákat és a tudományos adatokat.
ALMA Services Affected by Cyberattack | Last Saturday, October 29, at 6:14 AM, the ALMA observatory in Chile suffered a cyberattack on its computer systems, forcing the suspension of astronomical observations and the public website.
— ALMA Observatory📡 (@almaobs) November 2, 2022
Az ALMA üzemeltetői egyelőre nem tudják megmondani, hogy mikor állhat ismét szolgálatba az obszervatórium. A létesítmény leállására utoljára 2020-ban volt példa, amikor is a koronavírus-járvány miatt kellett felfüggeszteni a működését.