Egyre több olyan szolgáltatás üti fel a fejét a piacon, amik abszolút biztonságot ígérnek, így ezek használatával sem a hackertámadásoktól, sem a különböző, kormány által működtetett szolgálatoktól nem kell tartania a felhasználóknak. A digitális levelezés terén a ProtonMail az egyik legnépszerűbb azok körében, akik szeretnék megtartani a titkaikat, de ez megváltozhat a közeljövőben, miután a rendvédelmi szervekkel együttműködve a cég kiadta pár felhasználó adatait, akiket le is tartóztattak.
A letartóztatottak közt a Youth for Climate mozgalom tagjai vannak, akik 2020-ban és 2021-ben épületeket foglaltak el, az aktivistáik pedig ProtonMailen keresztül kommunikáltak. Bár az eset Párizsban történt, az ügyben az Europol is nyomozott, akik kötelezték a svájci kormányt (Svájcból üzemel a szolgáltatás), hogy lépjen fel az ügyben. Ezt követően kötelezték a ProtonMailt arra, hogy kezdjen el adatot rögzíteni az adott felhasználókról, így derült ki, hogy milyen eszközöket milyen IP-címről használtak.
Some thoughts on the French "climate activist" incident. It's deplorable that legal tools for serious crimes are being used in this way. But by law, @ProtonMail must comply with Swiss criminal investigations. This is obviously not done by default, but only if legally forced.
— Andy Yen (@andyyen) September 5, 2021
A ProtonMail állítólag egyáltalán nem rögzíti a felhasználók IP címét (vagy bármilyen adatát) alapesetben, csak és kizárólag extrém törvénysértés esetén tesznek eleget az ilyen kéréseknek. A cég feje, Andy Yen próbálta kontextusba helyezni a dolgot, de sokan továbbra sem boldogok.