A Google a mesterséges intelligencia alapú megoldások úttörőjeként mindent megtesz annak érdekében, hogy új szintre emelje a technológiát. Ezen törekvésének eleget téve a vállalat Research részlege a minap bemutatta új, InkSight nevű rendszerét, amely kézzel írt szövegekről készült fotókat alakít át digitális formátumra, közvetítő eszköz nélkül, pusztán a mesterséges intelligencia segítségével.
A megoldás elsődleges célja, hogy kiküszöbölje az optikai karakterfelismerés (OCR) hibáit egy olyan AI-modellel, amelyet az emberi kézírás felismerésére és értelmezésére tréningeztek.
A Google Research által publikált kutatásból kiderül, hogy az InkSight nem csupán egy alternatív jegyzetelési technika, ugyanis pontosabb eredményeket nyújt kevésbé optimális körülmények között is, ahol az OCR-rendszerek jellemzően kudarcot vallanak. A kutatók megállapították, hogy a tesztalanyok az InkSight által létrehozott szövegrészletek 87 százalékát el tudták olvasni, mi több, ezek kétharmada annyira élethű volt, hogy a résztvevők nem tudták megkülönböztetni azokat a valódi kézírástól.
A technológia különösen hasznos lehet, hiszen a kézírás egyszerű digitalizálásával a jegyzetek kereshetővé és rendezhetővé válnak, ráadásul pillanatok alatt alakíthatók gépelt szöveggé. Egy szélesebb perspektívából vizsgálva, az InkSight kulcsfontosságú eszköz lehet a jövőben az évszázadokon átívelő kézzel írott szövegek megfejtésében és digitalizálásában, valamint ezek biztonságos tárolásában.