A korábbi kutatások bizonyították, hogy a Marson található víz leginkább a sarki régiók környékén összpontosul, az Európai Űrügynökség (ESA) és az orosz Roszkozmosz közös programja azonban most felfedezte, hogy az egyenlítőhöz közeli Valles Marineris kanyonban is jelentős vízkészletek rejtőzhetnek.
A "Mars Grand Canyonjának" is hívott, ám a földi megfelelőjénél jóval nagyobb (4000 km hosszú és akár 7 km mély) területet az ExoMars Trace Gas Orbiter űrszonda segítségével elemezték, melynek 2018 májusa és 2021 februárja között rögzített adatai alapján sikerült kiszúrni egy hidrogénben gazdag régiót.
A bolygó körül keringő szonda FREND (Fine Resolution Epithermal Neutron Detector) nevű eszköze akár egy méter mélységben is képes elemezni a Mars talajának összetételét, és észlelni azokat az "oázisokat", amik láthatatlanok maradtak a korábbi technológiák számára.
"A FREND felfedezett egy szokatlanul nagy mennyiségű hidrogént tartalmazó területet a hatalmas Valles Marineris kanyonrendszerben: feltételezve, hogy a hidrogén, amit látunk, vízmolekulákban található, úgy tűnik, hogy a régió felszínközeli anyagának 40%-a víz lehet."
- idézi az ESA közleménye Igor Mitrofanovot, a FREND vezető kutatóját. A kutatók úgy gondolják, hogy a kanyon különleges, további vizsgálatot igénylő körülményei gondoskodhattak a víz megmaradásáról.
Az ExoMars Trace Gas Orbiter szondát 2016 márciusában indították útjára, és eredetileg egy marsi leszállóegység is tartozott hozzá, ám a Giovanni Schiaparelli olasz csillagászról elnevezett modul az egyik érzékelő hibája miatt túl korán nyitotta ki az ejtőernyőjét, s végül a felszínbe csapódott.