A Google még 2018-ban keresztelte át a Drive fizetős tárhelyszolgáltatásait, amelyek azóta Google One néven érhetők el, a havi 690 forintról induló csomagok pedig már nemcsak adattárolási lehetőséget biztosítanak, hanem beépített VPN-szolgáltatást és az úgynevezett dark web monitoringot, vagyis a sötét webre vonatkozó jelentéseket is.
Az utóbbi lényege, hogy a Google One-tagok biztonsági profilokat hozhatnak létre, benne néhány alapvető személyes adatukkal (név, cím, telefonszám e-mail cím, felhasználónév és jelszó), a keresőóriás rendszere pedig riasztást küld, ha ezek valamelyike egy szivárgás részeként a sötét weben landol.
Az amerikai PC World beszámolója alapján pedig a szolgáltatás egész gyorsan működik. A lap szerzője, Alaina Yee nemrég egy ismerőséről írt, akinek az adatai az AT&T 73 millió jelenlegi és korábbi ügyfelének információival együtt szivárogtak ki, a Google pedig még azelőtt értesítést küldött erről az illetőnek, hogy a mobilszolgáltató ezen a héten nyilvánosságra hozta volna az incidenst.
A keresőóriástól kapott linken keresztül az érintett egy tájékoztató felületre jutott, amely részletesen megmutatta, milyen adatok kerültek illetéktelen kezekbe. Ennek eredményeképpen pedig mire az AT&T előállt a farbával, a főhősünk már minden szükséges intézkedést elvégzett, hogy a kiszivárgott információknak senki se vehesse hasznát.
A cikk szerzője a történet kapcsán megjegyzi, hogy eddig nem látott példát arra, hogy a Google ilyen gyorsan reagált volna, ahogy a különböző antivírus-szoftverekben elérhető rivális darknet-figyelő megoldások sem szoktak ilyen fürgék lenni. Hogy ez mostantól mindig így lesz-e, avagy egyszeri esetről volt szó, azt nem tudni, de a sztori mindenesetre bizonyítja, hogy Google One-ügyfélként érdemes kihasználni a funkciót.
A dolog egyetlen szépséghibája, hogy a Google támogatási oldala szerint a megoldás még mindig nem érhető el hazánkban, holott már több európai országban, köztük a szomszédos Ausztriában és Szlovéniában is támogatott.