Az Amnesty International még nyáron hozta nyilvánosságra, hogy az izraeli NSO Group által kifejlesztett Pegasus kémszoftvert emberi jogi aktivisták, ügyvédek és újságírók megfigyelésére is bevethették az állami megrendelők.
Az iPhone-ok biztonságosságát előszeretettel hangoztató Apple szeptemberben reagált a hazánkat is érintő botrányra, amikor befoltozta a lehallgatáshoz használt FORCEDENTRY sérülékenységet. Most tovább folytatódik az ügy, miután a cupertinóiak beperelték az NSO-t, az érintett felhasználók számára pedig egy új értesítési rendszert vezetnek be.
Az Apple sajtószobája tegnap adott hírt a per elindításáról, amely nem csak az NSO-t, de a vállalat anyacégét is érinti.
"Az NSO Grouphoz hasonló, államilag támogatott szereplők dollármilliókat költenek kifinomult megfigyelési technológiákra, hatékony elszámoltathatóság nélkül. Ezen változtatni kell."
- kommentálta az eljárást Craig Federighi, az Apple szoftverfejlesztésért felelős alelnöke. A perrel párhuzamosan az Apple arról is kiadott egy közleményt, hogy miként figyelmezteti a lehallgatásban érintett felhasználókat.
Eszerint az értesítések az Apple ID-hez tartozó e-mailen és iMessage-en érkeznek, az Apple ID webes felületének tetején pedig egy jól látható "fenyegetési figyelmeztetés" jelenik meg:
A csalások kivédése érdekében a cupertinóiak egyben arra is felhívták a figyelmet, hogy az e-mailekben és üzenetekben senkit sem fognak arra kérni, hogy linkekre kattintsanak, a további teendőkről minden esetben az Apple ID-fiókba jelentkezve tájékozódhatnak a felhasználók.
Általánosságban pedig mindenkinek javasolják, hogy a maximális védelem érdekében frissítsék eszközüket a legújabb operációs rendszerre, használják a kétlépcsős azonosítást és a jelkódot, valamint ne kattintsanak ismeretlenektől érkező üzenetek linkjeire és csatolmányaira.