Az Instagramra hivatalosan legalább 13. életévüket betöltött személyek regisztrálhatnak - ez persze nem egy kijátszhatatlan rendszer, önbevallásos alapon működik, de ha őszinték a kamaszok, életbe lépnek náluk olyan szűrők, amik több-kevesebb sikerrel megakadályozzák, hogy nem az életkoruknak megfelelő tartalmak jelenjenek meg náluk. Ez most, miután a feedben már több az ismeretlenektől származó videó és poszt, mint a követett személyek és oldalak feltöltései, különösen fontos.
A közösségi oldal mostantól minden 16 éven aluli fiatal esetében automatikusan a legszigorúbb szűrést alkalmazza, így az erőszakos, szexuális tartalmú, kozmetikai beavatkozásokat és más kényes témákat mutató posztok kisebb valószínűséggel jelennek meg náluk.
Az Instagram három szintet különböztet meg a szűrésnél, ezek közül a legengedékenyebbet csak 18 éven felüliek engedélyezhetik. Az érzékeny vagy felnőtteknek való tartalmak alapvetően a keresőben, az ajánlott reelek formájában, a hashtageken keresztül vagy az ajánlott posztok között is felbukkanhatnak.
A legszigorúbb beállítások alkalmazása esetén, mint azt egy szóvivő elmondta, nem lesznek láthatóak például az erőszakossá fajult tüntetéseken készült felvételek, kivéve ha azokat olyan fiók osztotta meg, amit a felhasználó követ.
A 16 éven aluliak a napokban az app megnyitása után figyelmeztetést kaphatnak, amely arra kérheti őket, hogy ellenőrizzék beállításaikat. Természetesen inkább a szülők felelőssége lesz ezután is, hogy megpróbálják megvédeni a gyermekeket a nem nekik való tartalmaktól, hiszen a fiatalok számára épp a szabályok áthágása jelent izgalmat, és a közösségi oldalak üzemeltetőinek is korlátozottak a lehetőségei.